Artykuły

TV. Pięć wyjątkowych spotkań z Szekspirem

TVP Kultura i Stopklatka TV zapraszają do oglądania szekspirowskich spektakli i filmu dokumentalnego "Hamlet x 5".

WIELE HAŁASU O NIC

komedia romantyczna,

Wlk. Bryt./ USA 1993, reż. Kenneth Branagh, wyk. Kenneth Branagh,

Denzel Washington, Emma Thompson, Keanu Reeves

niedziela 18:10, TVP Kultura

Podejmując się inscenizacji klasycznej sztuki szekspirowskiej, Kenneth Branagh wziął na siebie nie lada ryzyko. Po pierwsze dlatego, że wyprowadził bohaterów Szekspira z murów miasta w plener, a na dodatek przeniósł ich o jakieś 200 lat w czasie. Po wtóre, obsadził film hollywoodzkimi gwiazdami, nie dociekając, czy mają doświadczenie teatralne. Po trzecie wreszcie - traktując tytuł z całą dosłownością - zamienił renesansowo-bajkową love story w cyniczną grę w miłość, gdzie wobec z góry wiadomego finału liczy się przede wszystkim sposób prowadzenia rozgrywki. Co dzięki temu uzyskał? Szekspirowski komediodramat zamienił się w tryskającą ironicznym humorem opowieść prowadzoną przez ludzi targanych wprawdzie namiętnościami, lecz niebiorących życia i uczuć zbyt serio. Lub w każdym razie niedających tego po sobie poznać. A jednak to ciągle Szekspir - dowcipny, czasem rubaszny, ale i mądry mądrością bystrego obserwatora i znawcy tajników ludzkiej duszy.

KJZ

***

HAMLET

reż. Franco Zeffirelli, wyk. Mel Gibson, Alan Bates, Glenn Close

poniedziałek 20:00, Stopklatka TV

Rolę duńskiego księcia próbującego wprowadzać moralny lad w świecie, w którym królują obłuda, żądza władzy i zbrodnia, Zeffirelli oddał nieoczekiwanie Melowi Gibsonowi. Aktor, który młodej widowni kojarzył się przede wszystkim z kinem akcji ("Mad Max", "Zabójcza broń"), miał jednak za sobą doświadczenia szekspirowskie. Grał na australijskich scenach w "Makbecie", "Kupcu weneckim", "Ryszardzie III". Umiał unieść ciężar wymagającej roli, choć zgodnie z przewidywaniami na szczyty wzniósł się przede wszystkim w sekwencji pojedynku z Laertesem.

"Zabawne - pisał nowojorski "Time" - że Hamlet okazał się postacią jakby stworzoną dla Gibsona, z jego neurotyczną cielesnością i natarczywym barytonem. Zeffirelli imponująco osiągnął swój cel, pokazując w wystawnym filmie Hamleta tak pełnego wigoru, że młodzi widzowie zapominają o poezji". Z większą powściągliwością przyjmowano film w Anglii. Zarzucano Zeffirellemu wyrzeczenie się metafizycznej atmosfery utworu.

MYZ

***

HAMLET X 5

film dokumentalny, Polska 1966, reż. Ludwik Perski

niedziela 20:05, TVP Kultura

Ludwik Perski zebrał w krótkim dokumencie wszystko naj: najbardziej znany monolog z najważniejszej sztuki najsłynniejszego dramaturga wszech czasów wygłaszają najznakomitsi polscy aktorzy. Monolog Hamleta zaczynający się od słynnych słów "Być albo nie być - oto jest pytanie" usłyszymy w wykonaniu: Ignacego Gogolewskiego, Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka i Andrzeja Łapickiego. A dzieła dopełni Józef Szajna i jego plastyczna wizja Hamleta XX wieku. Wykorzystano różne przekłady (Józefa Paszkowskiego, Romana Brandstaettera, Jerzego S. Sity i Antoniego Słonimskiego), dlatego film pozwala je ze sobą porównać pod względem lingwistycznym. Znacznie ciekawiej porównuje się jednak aktorskie interpretacje wybitnego tekstu. Bo każdy z odtwórców roli Hamleta kładzie akcenty w innych miejscach.

WRO

***

BURZA

spektakl teatralny, Polska 2008, reż. Krzysztof Warlikowski, wyk. Adam Ferency, Magdalena Cielecka

niedziela 20:30, TVP Kultura

Krzysztof Warlikowski wystawił "Burzę" jako dramat o wolności i przebaczeniu. "Co by dziś powiedzieli sobie chłopak z Jedwabnego i dziewczyna z Izraela? Co wiedzą o swojej historii?' - zastanawiał się przed premierą reżyser. Adam Ferency o współpracy z reżyserem mówił tak: - Krzysztof Warlikowski czyta Szekspira swoim bólem, swoimi lękami. Wyciąga z utworu, wygrzebuje te kwestie, które są dotkliwe dla niego. Wiele tematów wciąż powraca w jego twórczości: antysemityzm, rasizm, tożsamość płciowa. Reżyser precyzyjnie szuka współczesnych odniesień. Nie ma tu "teatralnych" odgłosów burzy, jest grzmot silników odrzutowych i sygnał karetki pogotowia. W jednej z najpiękniejszych scen - zaślubin - pojawiają się kobiety w strojach łowickich z bochnem chleba i kieliszkiem wódki. myz

***

2007: MACBETH [na zdjęciu]

spektakl teatralny, Polska 2007, reż. Grzegorz Jarzyna, wyk. Cezary Kosiński, Aleksandra Konieczna

wtorek 20:20, TVP Kultura

Mówi Cezary Kosiński, Makbet: - Makbet jest jak huragan, siła natury, której nie da się powstrzymać. Niszczy wszystko, co spotyka na drodze. Paradoksalnie w ten sposób dąży do uspokojenia, wyciszenia, wolności. Ale dopiero śmierć przynosi ukojenie. Są tacy ludzie, którzy nie mogą się zatrzymać, biegną na oślep. Grzegorz Jarzyna podczas jednej z prób powiedział, że to "koszmar senny". Makbet żyje na granicy jawy i snu, nie może zasnąć. ,2007: Macbeth"jest próbą ukazania obłudy naszego świata. Jak pod płaszczykiem szlachetnych idei robi się rzeczy niegodziwe, jak w imię walki o pokój, niesienia demokracji dochodzi do rozlewu krwi. Widz powinien poczuć tę krew, wejść w to piekło, by przeżyć katharsis.

myz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji