Artykuły

Wrocław. "Oni" nadchodzą

Teatr Polski rusza z nowym cyklem "Teraz Oni - Debiuty", w ramach których zostaną zrealizowane spektakle młodych twórców teatralnych. Cykl zostanie rozpoczęty premierą "Onych" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Oskara Sadowskiego.

"Sztuka jest ucieczką, najszlachetniejszym narkotykiem, mogącym przenieść nas w inne światy bez złych skutków dla zdrowia, inteligencji". (Stanisław Ignacy Witkiewicz)

"Przeczuwamy, że nadchodzą ONI. Wyobrażeni w sennym zwidzie narkotykowym czy realni? ONI wchodzą z butami i chcą zaprowadzić swoje porządki. Czy schowani za senną szybą naszego bezpieczeństwa i bezwładu nie jesteśmy zbyt osłabieni, by zapobiec katastrofie i stawić opór? Gdzie przebiega granica? Czy ONI nie wyrośli z nas? Czy ONI nie są NAMI?"

Reżyserem spektaklu jest Oskar Sadowski - student na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; reżyser czytań odbywających się w ramach cyklu "Czynne poniedziałki" w Teatrze Polskim we Wrocławiu: "120 dni Sodomy", "Panny z Wilka" i "ONI"; asystent Krystiana Lupy przy spektaklach "Wycinka" w Schauspielhaus Graz oraz "Wycinka Holzfallen" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

- Pierwszym impulsem była ucieczka od polityki. Jednak nie ma innego wyjścia, jak w pewien sposób skomentować zmiany polityczne w naszym kraju. To niezwykłe, że tyle lat temu Witkacy opisał, co dzieje się aktualnie w Polsce. Chcieliśmy stworzyć spektakl w ramach protestu i sprzeciwu - tłumaczy Oskar Sadowski.

Przeczucia Witkacego wypełniały się już wielokrotnie: odczuł niepokój końca Młodej Polski, trafnie przeczuł upadek przejętej entuzjazmem z odzyskanej niepodległości Polski dwudziestolecia międzywojennego, przewidział nadejście wielkich totalitaryzmów - komunizmu i nazizmu, które odmieniły oblicze Europy. Jego prorocze wyobrażenia nie wyczerpują się jednak wraz z upływem czasu, obejmując kolejne epoki w dziejach Polski i świata, co znajduje odbicie w recepcji twórczości Witkacego aż do dzisiaj. Niesłabnące zainteresowanie czytelników, teoretyków i twórców jest dowodem na ponadczasowość myśli Witkacego, która w połączeniu z odważna formą inspiruje do stawiania fundamentalnych pytań dotyczących naszej egzystencji.

Premiera w piątek - 6 maja 2 - na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji