Artykuły

Warszawa. Teatr Baza wspomni Stanisława Grzesiuka

Od piątku do niedzieli na Sielcach miłośnicy twórczości Stanisława Grzesiuka świętować będą jego urodziny. W planach koncerty, spektakle i malowanie muralu z podobizną artysty.

Stanisław Grzesiuk urodził się 6 maja 1918 roku przy ul. Tatrzańskiej na "Dole", czyli dolnym Mokotowie. Zmarł w wieku 45 lat na gruźlicę, która była następstwem wycieńczenia organizmu w obozach koncentracyjnych.

Zostawił po sobie trzy wspomnieniowe książki i nagrania, na których ocalił od zapomnienia przedwojenną warszawską piosenkę uliczną, wykonując ją z niezwykłą energią i autentyzmem.

Mural przedstawiający Stanisława Grzesiuka oburzył fanów

Urodzinowy festiwal Grzesiuka rozpocznie się w piątek o godz. 19 premierą przygotowanego przez Teatr BAZA spektaklu "Ferajna" na podstawie jego prozy.

W sobotę od rana na murze kamienicy przy ul. Lubkowskiej 7/9 od strony ulicy Gagarina malowany będzie mural przedstawiający piosenkarza z bandżolą opatrzony podpisem "Stąd jestem! Stanisław Grzesiuk". Autorem projektu jest Dawid Celek, który niedawno stworzył na Żoliborzu mural Davida Bowie.

Przedstawiony na stronie wydarzenia projekt wzbudził oburzenie fanów twórczości Grzesiuka. Kto to widział, żeby grzesiukowa bandżola miała cztery struny, a pod marynarką znajdował się krawat? Wszak w "Boso, ale w ostrogach" stoi jasno: "Na dzielnicy, obowiązywały kraciaste czapki i czerwone apaszki. Czym jaskrawsza krata i czerwieńsza apaszka - tym większy przystojniak", a krawat służył tylko przy wyjściach "na miasto".

Organizatorzy festiwalu w reakcji na te głosy zapewnili, że projekt zostanie zmodyfikowany.

Festiwal Grzesiuka: potańcówka, gra miejska, warsztaty gwary warszawskiej

O 17 w sobotę zacznie się potańcówka. Zagrają artystyczni spadkobiercy Grzesiuka: Kapela Czerniakowska, CzessBand i Pompadur.

Niedziela rozpocznie się grą miejską (godz. 12, początek w Teatrze BAZA przy ulicy Podchorążych 39).

W teatralnych przestrzeniach o godz. 15 odbędą się też warsztaty gwary warszawskiej i projektowania zabawek dla dzieci, a o godz. 17 powtórzony zostanie spektakl "Ferajna".

Festiwal zakończy o godz. 18 wspólna biesiada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji