Artykuły

Podsumowanie sezonu Teatru Ochoty

Do niedawna plac budowy, dzisiaj prężnie działający ośrodek kultury teatralnej, miejsce nauki i artystycznych eksperymentów młodych twórców. Teatr Ochoty podsumowuje piętnaście miesięcy działalności w budynku przy Reja 9.

6 premier teatralnych, w tym debiuty aktorskie, reżyserskie i dramatopisarskie to artystyczny bilans Teatru Ochoty i projektu programowego "Polowanie na motyle". Program Teatru budowany jest w unikalny sposób - w oparciu o otwarte konkursy dla młodych twórców.

- Jesteśmy jedynym teatrem w Polsce, który tworzy swój repertuar poprzez konkursy dla artystów. To wyjątkowy sposób działania. Oferujemy szansę na debiut, pierwszy sukces na profesjonalnej scenie, konfrontację z widownią, która nie daje taryfy ulgowej - tłumaczy Joanna Nawrocka. - To także duże ryzyko artystyczne, ale warto je podejmować. Nie walczymy o zainteresowanie widzów znanymi nazwiskami czy popularnymi tytułami, u nas można przekonać się, kto rokuje nadzieje na przyszłość. Teatr Ochoty jest niewielkim miejscem: widownia ma od 50 do 70 krzeseł, scena - bardzo skromne gabaryty, za to w budynku jest pięć sal do prób i zajęć. W naturalny sposób przestrzenie te współgrają z debiutem, eksperymentem, edukacją - tłumaczy Joanna Nawrocka.

Finaliści poszczególnych edycji konkursu stworzyli dla Teatru bogaty i zróżnicowany repertuar. Na ochockim afiszu znajdziemy zarówno przedstawienia bazujące na literaturze światowej ("33 powieści, które każdy powinien znać" Igora Gorzkowskiego i "Zimniej niż tu" Aniki Idczak), przedstawienia bawiące się formą i relacją "aktor-widz" ("Stalker. Interpretacja" Antoniego Ferencego i "Triatlon" Igora Gorzkowskiego, Anny Wieczór Bluszcz i Adama Nalepy oraz "Life is cruel, people are bad" Michała Wanio), a także spektakl teatru tańca ("we are not superheroes" Kamila Wawrzuty).

Scena prowadzona przez Joannę Nawrocką i Igora Gorzkowskiego stwarza młodym artystom przestrzeń profesjonalnego rozwoju i możliwość konfrontacji ich autorskich pomysłów z opinią widzów. Spotkanie z odbiorcą, doświadczenie sceny i zderzenie z realiami stałego repertuaru stanowi najważniejszy element misji teatru.

- Współpracujący z nami artyści dostają do dyspozycji rozsądny budżet, profesjonalnych koordynatorów produkcji i pracy artystycznej, obsługę promocyjną, a także oddany zespół techniczny. Znają ograniczenia związane z naszą działalnością, wiedzą, w jakich ramach organizacyjnych pracują. Dajemy twórcom swobodę w podejmowaniu artystycznych decyzji, dbamy, by ich praca była widoczna i miała szansę spotkać się z uznaniem, ale nie zwalniamy z odpowiedzialności za ewentualną porażkę. Wydaje się, że ten układ spotkał się z akceptacją - reżyserzy nie kończą pracy na premierze. Dbają o jakość swojego przedstawienia w eksploatacji - tłumaczy Nawrocka.

Edukacja

Działalność edukacyjna Teatru Ochoty to drugi, rozległy obszar, obejmujący systematyczne kształcenie poprzez teatr w ramach Ogniska Teatralnego, działania projektowe, konkursy recytatorskie, warsztaty dla widzów i wsparcie dla szkół. W obszarze działań bezpłatnych powstała oferta edukacyjna do spektakli (warsztat przed przestawieniem i spotkanie z artystami w formule "speed dating"), projekt "Wyprawy do Warszawy" w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", a także system współpracy z warszawskimi teatrami szkolnymi i kółkami teatralnymi, dzięki któremu uczniowie prezentują swoje przedstawienia na profesjonalnej scenie. - Proponujemy swoisty układ warszawskim szkołom licealnym i gimnazjalnym. My dajemy im scenę, oni oglądają nasze spektakle. Ta partnerska relacja świetnie się sprawdza i w sposób zupełnie naturalny poszerza grono naszych młodzieżowych widzów. W kolejnych sezonach chcemy rozbudowywać sieć współpracujących z Teatrem szkół.

W 2016 zakończyła się reforma Ogniska Teatralnego, zainicjowana i zrealizowana przez Martę Wójcicką i Natalię Fijewską-Zdanowską. Przyniosła ona zmianę formuły pracy i znaczący wzrost frekwencji. Do grup dziecięcych i młodzieżowych Ogniska uczęszcza ponad 200 osób, działają także 3 stałe grupy dorosłych. Pod kierunkiem 20 wykwalifikowanych instruktorów co roku przygotowują spektakle, które prezentują trzykrotnie na przełomie maja i czerwca, m.in. w ramach projektu "Rówieśnicy" (dla uczniów w tym samym wieku) i Festiwalu Ogniska Teatralnego. Instruktorzy wywodzą się z różnych tradycji teatralnych, niektórzy pracują w Ognisku od wielu lat, są też absolwenci Kursu Instruktorów Teatralnych, prowadzonego w Ochocie od 2012 r. Zajęcia w Ognisku Teatralnym trwają cały rok szkolny i są odpłatne. W ramach oferty komercyjnej dzieci i młodzież biorą udział także w półkoloniach zimowych oraz w letnim Tygodniu Teatralnym. Program artystyczny i edukacyjny, polityka cenowa (bilety w cenie 30 i 20 zł) i przestrzenna dostępność budynku tworzą model teatru otwartego. Kolejnym krokiem jest przystosowanie cyklu repertuarowego ochockiej sceny do potrzeb i możliwości czasowych widzów, zabieganych na początku roku szkolnego, a chętnie korzystających z wakacyjnej oferty artystycznej. Nowy terminarz zakłada start sezonu w październiku, a jego zakończenie dopiero pod koniec lipca (Letni Przegląd Teatru Ochoty).

Plany na nowy sezon

Przed teatrem wciąż stoją wyzwania. Lato 2016 to m.in. projekt "Młoda Rezydencja" w ramach programu "Lato w Teatrze" prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W planach na nowy sezon znajdują się dwa kuratorskie projekty teatralne prowadzone przez młodych, lecz już doświadczonych reżyserów oraz kolejna edycja "Polowania na Motyle" dla aktorów estradowych, którzy zagrają w plenerowym spektaklu muzycznym (premiera na początku lata 2017). Ponadto Teatr Ochoty będzie partnerem dwóch dużych wydarzeń: festiwalu "Tydzień Kultury Bez Barier" organizowanego przez m.st. Warszawa oraz projektu "Sztuka Mówienia" realizowanego we współpracy z fundacją Res Publica w ramach programu MKiDN "Edukacja Kulturalna". Instytucja stawia także na dalszy rozwój infrastrukturalny, tj. budowę nowej strony internetowej oraz doposażanie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji