Artykuły

Warszawa. Szekspir na zielonym dziedzińcu

W Nowym Jorku przyciąga tłumy, które siedząc w Teatrze Delacorte w Central Parku, oglądają spektakle na podstawie sztuk Szekspira. Cykl "Shakespeare in the park" będzie miał warszawską odsłonę.

Jej inicjator John Weisgerber wystawi "Jak wam się podoba" na dziedzińcu Domu Słowa Polskiego. Premiera w piątek.

Ustawiają się w kolejce jeszcze przed 6 rano, czyli przed otwarciem Central Parku; celują w dni, kiedy jest gorsza pogoda, bo wtedy bywa mniej chętnych - nowojorczycy mają sprawdzone sposoby, by upolować wejściówki na spektakle "Shakespeare in the park". Mogli tam zobaczyć na scenie m.in.: Meryl Streep, Christophera Walkena czy Ala Pacino. Cykl, który stały się obowiązkowym punktem lata w mieście, istnieje od 1954 roku, został stworzony przez Josepha Pappa. W tym sezonie w maju i czerwcu widzowie tłumnie oglądali tam "Poskromienie złośnicy", a w lipcu i sierpniu sztukę "Troilus i Kresyda".

Idea szybko zaczęła się rozprzestrzeniać, plenerowego Szekspira można zobaczyć też m.in. w Kanadzie - w Toronto High Park.

Dlatego John Weisgerber, kanadyjski reżyser, który od 10 lat mieszka w Polsce, postanowił przenieść ten pomysł do Warszawy. Pracował nad nim od kilku lat, szukał odpowiedniej lokalizacji i sponsorów, w międzyczasie wystawiał inne sztuki, jak "Klaps! 50 twarzy Greya" w Teatrze Polonia, aż trafił do Domu Słowa Polskiego - na potrzeby projektu jego dziedziniec zostanie pokryty zielenią.

Szekspir jest wielką miłością Johna Weisgerbera. - Zdecydowałem się na naukę w London Academy of Music and Dramatic Art właśnie dlatego, żeby studiować Szekspira, kocham język, jakim pisał. W Kanadzie pracowałem dla Stratford Festival, miałem szansę spotkać się tam z najlepszymi, a teraz mogę te doświadczenia przenieść do Polski - mówi John Weisgerber. - Zauważyłem, że inaczej wystawiacie sztuki Szekspira. Wywodzę się z tradycji, która uważa, że Szekspir nie pisał dramatów po to, by je odgrywać, ale by je mówić, recytować. W Polsce aktorzy chcą się wczuwać, przeżywać postaci, a to jest storytelling, sztuka opowiadania historii, one same w sobie wystarczą widzowi, z nich płynie radość i przyjemność w teatrze - dodaje reżyser. Chce, by szekspirowski cykl stał się stałym elementem wakacji w Warszawie. Za rok zamierza wystawić "Sen nocy letniej".

Spektakl produkują Teatr IMKA, Echo Investment, First Gate Theatre Company.

Kolejne spektakle: 16, 17, 22, 23, 24, godz. 19.00. Wstęp wolny

Dom Słowa Polskiego

ul. Miedziana 11

Premiera: 15 lipca, godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji