Artykuły

Kalisz. Prof. Degler z polonistami o Witkacym

Pojawiający się do czasu do czasu na premierach w Teatrze Bogusławskiego, wrocławski teatrolog prof. Janusz Degler [na zdjęciu] tym razem spotkał się w Kaliszu z grupą nauczycieli polonistów oraz miłośników sceny, aby podzielić się swymi przemyśleniami na temat teatru Witkacego.

Profesor mówił m.in. o otwartej strukturze sztuk Witkacego, w które z góry wpisana jest pewna koncepcja teatru - stąd też częściej mówimy nie o dramaturgii lecz o właśnie "teatrze Witkacego". Podkreślał ich antyrealistyczny i anty-psychologiczny charakter, czyli zdecydowane zerwanie z teatralną tradycją. Analizował język, który jest mieszaniną pojęć filozoficznych, języka salonowego oraz mowy potocznej i gwary. Dowodził też. że wszystkie dramaty Witkacego (a powstało ich ponad 40, choć połowa zaginęła) w ewidentny sposób łączą ze sobą (np. poprzez czytelne aluzje czy też identyczne postacie). Pozornie różnorodnie tematycznie, w istocie dotykają zawsze tego samego problemu, jakim jest "jednostka w sytuacji zagrożenia".

W społeczeństwie, w którym dominuje zbiorowość, prawa jednostki są niczym. Pisarz, który odkrył tę prawdę, przeczuł wszelkie systemy totalitarne i wszelkie klęski XX wieku - tak wyjaśniał prof. Degler zainteresowanie sztukami Witkacego po II wojnie światowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji