Artykuły

Po kasę do ministra

Czy w Kielcach powstanie Centrum Współczesnej Sztuki Tanecznej? Projekt miasta i Kieleckiego Teatru Tańca znalazł się wśród 15 rekomendowanych przez zarząd województwa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zapadnie decyzja, które z projektów mogą liczyć na dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. — Myślę, że pieniądze mogą dostać maksymalnie cztery nasze projekty, ale równie dobrze, może je dostać tylko jeden projekt lub dwa — mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor zajmującego się kulturą departamentu urzędu marszałkowskiego.

Dwa z 15 rekomendowanych przez zarząd województwa MKiDN projektów złożyły Kielce. Pierwszy zakłada utworzenie Centrum Współczesnej Sztuki Tanecznej. Jak informuje wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca Grzegorz Pańtak, powstanie w kamienicy przy ul. Kościuszki, z której wyprowadził się Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Projekt o wartości 12,5 mln zł przewiduje, że po przebudowie będą tam cztery sale baletowe, sala wykładowa, a także m.in. pomieszczenia wystawiennicze i garderoby.

Drugi złożony przez Kielce projekt to przebudowa i modernizacja gmachu Kieleckiego Centrum Kultury. Na rekomendowanej liście znajduje się też rozbudowa i remont Domu Harcerza na Białogonie, co planuje Chorągiew Kielecka ZHP. Swój gmach w Kielcach chce również modernizować Wojewódzki Dom Kultury.

20 mln zł ma kosztować kolejny projekt dotyczący Świętego Krzyża, z którym wystąpiły gmina Bieliny i klasztor Oblatów. — Przewiduje m.in. powstanie Muzeum Ziemi Świętokrzyskiej i wirtualnej biblioteki — mówi Tomasz Janusz, wicedyrektor departamentu polityki regionalnej w urzędzie marszałkowskim.

Z drugiej strony Świętego Krzyża gmina Nowa Słupia chce utworzyć park nauki i rozrywki. Ma to być uzupełnienie Centrum Kulturowo-Archeologicznego, w którym m.in. za pomocą multimedialnych technik pokazywano by kolejne etapy dziejów Gór Świętokrzyskich.

Na liście rekomendowanej MKiDN jest również konserwacja wnętrza gotyckiej katedry w Sandomierzu. Parafia katedralna, która zgłosiła ten projekt, jest też liderem drugiego projektu — rewitalizacji zabytkowych obiektów sakralnych na terenie powiatu sandomierskiego. Jej partnerami są Rektorat Rzymskokatolicki w Sandomierzu oraz parafie w Koprzywnicy, Obrazowie, Samborcu i Zawichoście.

Centrum Tradycji Hutnictwa — Cywilizacja Żelaza nad Kamienną zamierza tworzyć Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w tym mieście chce pozyskać pieniądze na inwestycje w pałacu Wielopolskich i na terenie rezerwatu Krzemionki. Gmina Starachowice złożyła projekt modernizacji Starachowickiego Centrum Kultury. Z kolei Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach planuje rozbudowę swoich obiektów na potrzeby wystawy o historii produkcji samochodów ciężarowych Star. Gmina Końskie i powiat konecki chcą utworzyć Park Staropolskiego Dziedzictwa Przemysłowego, a gmina Wiślica — trasę turystyczną „Przez pradzieje tysiącletniej Wiślicy". Muzeum Wsi Kieleckiej natomiast złożyło projekt dotyczący rozbudowy i modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

[Na zdjęciu: Kieleckie Centrum Kultury, siedziba KTT]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji