Artykuły

Ludzkość Plus Jeden

"+1" Jewgienija Griszkowca w reż. Tomasza Leszczyńskiego z Nowego Teatru w Słupsku na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Pisze Andrzej w portalu www.warszawa.pl.

Już po wejściu na widownię widzowie są zaskoczeni. Jest ona bowiem niedostępna, a publiczność gromadzi się na scenie stylizowanej na salę muzealną z arcydziełami malarstwa ("Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembrandta, "Ostatni dzień Pompei" Briułłowa, "Kompozycja" Fiłonowa, "Salomea otrzymuje głowę" Jana Chrzciciela Solario) i rzeźby (Giorgio di Suio). Dopiero przed samym rozpoczęciem widzowie mogą zająć miejsca dla nich przeznaczone.

Sebastian Świerszcz także wchodzi gdzieś z tyłu publiczności z trudem przekrzykując głosem wciąż grającą muzykę. Niejednokrotnie jeszcze w trakcie przedstawienia zaskoczy, a to wychodząc z sali, a to wyjeżdżając... rowerem.

"+1" to sztuka autorstwa Jewgienija Griszkowca, którego przedstawienia są bardzo popularne. Tomasz Leszczyński przełożył tekst i opracował na potrzeby własnej realizacji. Głównym bohaterem sztuki jest przeciętny człowiek. Traktuje się jednak jako indywidualność, jako ten plus jeden w porównaniu do ludzkości. Ale tak naprawdę ilu ludzi z żyjących miliardów spotykamy, widzimy, dotykamy w trakcie życia? Zapewne niewielki procent. Myślimy, że żyjemy w przełomowym okresie ludzkości, ale tak samo myślały poprzednie pokolenia. Świerszcz porównuje nasze życie do krótkiego wycinka z paska od spodni. Dowodzi także na podstawie teorii ewolucji, że zwykła jaszczurka miała większą chęć do zmian od nas.

Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez warszawską publiczność, która nagrodziła aktora długimi oklaskami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji