Artykuły

Zając Chwalipięta

PREMIERA "Zająca Chwalipięty" - Sergiusza Michałowa odbyła się wczoraj w Teatrze Młodego Widza przy wypełnionej widowni. "Zając Chwalipięta" jest to bajka, którą dla swych najmłodszych bywalców przygotował Teatr Młodego Widza w nowym sezonie artystycznym. Akcja tej sztuki toczy się gładko. Piętnuje się w niej takie przywry jak samochwalstwo, samolubstwo, sobkostwo. Rozgrywa się ją wśród perypetii lisicy, wilka i zajęcy - bohaterów tego lalkowego dramatu.

Cofnijmy się o kilka miesięcy wstecz, do czasu, kiedy to do na­szego miasta przyjechało dwoje za­paleńców: Melania i Tadeusz Karwatowie. Zastali u nas Teatr Mło­dego Widza, skłaniający się w kie­runku dramatycznych aktorskich występów. (Pamiętamy choćby "Krotofilę o mistrzu Patelin", która była jednym z nieporozumień re­pertuarowych tego teatru). Przyby­sze z Wałbrzycha "uparli się" jed­nak przy lalkach.

I zaczęli dzieło w pełni słuszne, bo Poznaniowi, a ściślej, jego najmłodszym obywatelom, potrzebny jest dobry teatr lalek. Początek był bardzo trudny. Panowało u nas błędne mniemanie, że lalki są właściwie tylko "podrygującym pretekstem" do wyrecytowania te­kstu sztuki, że przecież nie moż­na wymagać od śmiesznych ku­kieł z drewna, szmatek i papieru żeby "grały", nawet jeśli są wyposażone w mechanizm, umożliwiający im wykonywanie kilku gestów.

SUKCES 112 PRZEDSTAWIEŃ

TYMCZASEM sprawa z lalkami ma się zupełnie inaczej. Teatr lalek to sztuka bardzo trudna, mająca wielkie możliwości i środki wyrazu, wymagająca jednak od swoich twórców specjalnego talentu i specjalnego przygotowania. Lalkarze powinni być wszechstronnymi artystami, umiejącymi pięknie mówić i śpiewać, a techniki - prowa­dzenia lalek powinni uczyć się u cyr­kowych żonglerów, wymaga ona bo­wiem tyle niesłychanej precyzji i opanowania w ruchach. Jak fantastyczne wyniki można osiągnąć w tej odrębnej dziedzinie widowiska teatralnego - pokazał nam znakomity radziecki "lalkarz" - Obrazcow. Wysoki poziom przedstawień osiągają również polskie teatry ku­kiełkowe w Warszawie, Krakowie czy Łodzi.

Karwatowie zabrali się do pra­cy z wielkim zapałem. W krótkim czasie odbyła się premiera "Wawrzyńcowego sadu" z pożyczony­mi lalkami, ponieważ teatr poznański nie był jeszcze w stanie sam ich wykonać. 112 przedsta­wień można chyba nazwać sukce­sem. Następna premiera, właśnie "Zając Chwalipięta" - to już przedstawienie w całości "poz­nańskie". Przygotowania były żmudne. Trzeba było wykonać 18 lalek i wszystkie dekoracje bez odpowiednio wyposażonej pracow­ni i bez dostatecznej ilości fachowców. W tych warunkach sceno­graf - Irena Pikiel była równo­cześnie współwykonawcą dekoracji a dyrektor Tadeusz Karwat i jego żona, która jest reżyserem, niejeden wieczór strawili nad wykonaniem lalek. Oprawa dekoracyjna "Zająca Chwalipięty" jest udana, lalki są bardzo sympatyczne i dość ruchli­we, zające potrafią nawet strzyc uszami, a bajeczka na pewno spotka się z powodzeniem u młodych widzów.

JAK ZAPEWNIĆ DROGĘ ROZWOJU

POZNAŃSKI teatr lalek wszedł na właściwą drogę i dużo już dokonał. Mamy podstawy do twier­dzenia, że będzie jeszcze lepiej. Z dniem 1 stycznia 1954 roku Teatr Młodego Widza odrywa się od "kombinatu" poznańskich teatrów dramatycznych (najwyższy czas!) i tworzy samodzielną placówkę artystyczną. Władze centralne zatwierdziły już dodatkowe etaty artystyczne i techniczne, będą pracownie, wprowadzi się szkolenie zawodowe itp. Plany repertuarowe teatru lalek nie roz­winęły się jeszcze w pełni. Następ­na premiera - to "Bajka Chińska" Niny Doening, ale przygotowanie jej potrwa w obecnych warunkach kilka miesięcy.

Jest jeszcze jedna sprawa, którą należy poruszyć. Żeby zrobić dobry teatr lalek, trzeba ściągnąć do Poznania więcej doświadczo­nych lalkarzy. Chętni by się zna­leźli, tylko że nie ma ich gdzie umieścić. Dyr. Karwat już od przeszło pół roku "gnieździ się" w Promnie, a mieszkania w Pozna­niu nie może sobie wywalczyć. Potwierdza się i w tym wypadku popularne u nas zdanie, że powsta­nie dobrego teatru w Poznaniu trzeba rozpatrywać od strony kwestii mieszkaniowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji