Artykuły

"Proces" Franza Kafki na kaliskiej scenie

Po "Ślubach panieńskich" A. Fredry i "Nowych szatach króla" J. Ch. Andersena, Teatr im.W. Bogusławskiego w Kaliszu zapowiada swą następną premierę. Będzie to "Proces" Franza Kafki, w adaptacji i reżyserii Romany Próchnickiej, z scenografią Jadwigi Czarnockiej.

Franz Kafka (1883-1924), autor głośnych powieści "Proces" i "Zamek" należy do najciekawszych indywidualności twórczych w literaturze XX wieku. Jego utwory - dziś już klasyka - wywarły swego czasu decydujący wpływ na rozwój kierunków literackich.

O "Procesie" tak pisze Henryk Vogler:

"Jest to realistyczny przewód sądowy, z pełną dokładnością i drobiazgowością jurystycznej procedury, a zarazem coś w rodzaju wiecznego, egzystencjalnego procesu życia, procesu istnienia. Postacie występujące w powieści są konkretne, ich ruchy i gesty precyzyjnie opisane, ale jednocześnie są to pojęcia, sygnały. Główny bohater jest definiowany znakiem, jako Józef K. Już ten sposób znakowania ludzi czy miejscowości, odtąd w prozie światowej częsty, wprowadza od razu element surrealizmu i budzącej niepokój dziwności. W swoim procesie Józef K. oskarżony jest w powodu bliżej nieokreślonej czy w ogóle niepopełnionej winy. Przyjmuje on to jednak w zasadzie jako coś naturalnego. Widocznie winę przynosi się z sobą na świat, widocznie wiąże się ona z samym istnieniem jest z nim równoznaczna (...)".

Niedawno mieliśmy okazję oglądać "Proces" w Teatrze Telewizji w reżyserii Agnieszki Holland i Laco Adamika z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Kto zagra Józefa K. w kaliskim spektaklu, niech pozostanie na razie niespodzianką. W przedstawieniu wezmą na pewno udział: Maciej Grzybowski, Igor Mielczarek, Stanisław Banaś, Andrzej Dopierała, Marek Skup, Andrzej Pściuk, Renata Domagała, Anna Wesołowska i Dorota Kolak.

Premierę "Procesu w kaliskim teatrze zapowiedziano na 12 grudnia br. Zainauguruje ona jednocześnie działalność specjalnego studia teatralnego, którego celem jest tworzenie programu przeznaczonego szczególnie dla środowiska inteligencji i młodzieży Kalisza oraz dla tych jego widzów, których interesują zagadnienia nowoczesnego teatru i sztuki. Będą w nim przedstawione utwory o istotnej współczesnej treści i problematyce, jak również propozycje najnowszych form teatralnych. Kaliski teatr liczy na to, iż ewentualna wielość i rozmaitość takich prób wzbudzi zaciekawienie elity kulturalnej Kalisza i może stać się zalążkiem dyskusji lub nawet czasem sporów, tak koniecznych dla ożywienia atmosfery intelektualnej.

Przedstawienia studia prezentowane będą w budynku teatru w Sali Bogusławskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji