Artykuły

Poznań. I Festiwal Słuchowisk w październiku

W dniach 14-16 października odbędzie się I Festiwal Słuchowisk, organizowany przez Fundację Ludzi z Pasją. Prezentacja słuchowisk przyjmie formę instalacji dźwiękowych, teatralnych i performatywnych. Słuchowiska będą jednocześnie na żywo transmitowane w Radio Afera.

KIM JESTEŚMY?

Znamy się z radia. Znamy się z teatru. Z koncertów. Z pracy. Poznaliśmy się dzięki pasji. Współpracujemy z Fundacją Ludzi Z Pasją. Przypadek?

Pomysłodawcami Festiwalu Słuchowisk są: Anna Szamotuła, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz Patryk Lichota.

CO ORGANIZUJEMY?

Tworzymy PIERWSZY w historii Poznania Festiwal Słuchowisk. Nazwa nie jest może oryginalna, ale sam pomysł jest dosyć unikatowy nawet w skali kraju. Jako pierwszą odsłonę festiwalu planujemy przedsięwzięcie, w skład którego wchodzą trzy projekty słuchowisk radiowych prezentowanych w przestrzeniach publicznych i prywatnej (m. in.: budynek starego Dworca Poznań Główny, pustostany poszpitalne czy prywatne mieszkanie). Prezentacja słuchowisk przyjmie formę instalacji dźwiękowych, teatralnych i performatywnych. Słuchowiska będą jednocześnie na żywo transmitowane w Radio Afera.

DO KOGO KIERUJEMY FESTIWAL SŁUCHOWISK?

Festiwal Słuchowisk jest skierowany zarówno do dzieci i młodzieży ("Pręcik"), jak i do dorosłych ("Silent Tarot") mieszkańców Poznania. Chcemy zainteresować publiczność sztuką radiową i uwrażliwić na nietypowe przedsięwzięcia teatralne. Zwiększamy dostępność do słuchowisk poprzez transmisję każdego z nich na żywo w Radiu Afera.

KIEDY?

14.10

g.20 // "STUPOR" // dawny szpital im. J. Strusia przy ul. Szkolnej;

15.10

g. 12 // "PRĘCIK" // prywatne mieszkanie i Szpital im. Fr. Raszei;

g. 17 // "SILENT TARROT" // dawny Dworzec Poznań Główny;

g. 21 // "BAJKI DLA WSZYSTKICH I DLA NIKOGO" // Centrum Amarant;

16.10

g. 12 // "PRĘCIK" // prywatne mieszkanie i Szpital im. F. Raszei;

g. 17 // "A BYK ANDALUZYJSKI STOI BEZUŻYTECZNIE NA POLSKIEJ ŁĄCE, CHOĆ SIŁ MU NIE BRAK" // Centrum Amarant.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

g. 12 - 22 // instalacja wideo - dźwiękowa: Bôłt Records | Audioteka | Hubert Wińczyk | Patryk Lichota| Centrum Amarant |czynne w trakcie całego festiwalu | codziennie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

OPIS PROJEKTU:

Festiwal Słuchowisk to wydarzenie prezentujące nowe, oryginalne podejście do formy słuchowiska. Formy teatralne najczęściej kojarzone z produkcjami dramatycznymi dla radia opartymi na słowie, dźwiękach i muzyce tu stały się punktem wyjścia do realizowania różnych działań w przestrzeni publicznej z poszerzonymi sposobami ich odbioru.

Program festiwalu jest nastawiony na prezentację głównie premierowych realizacji angażujących przedstawicieli poznańskich środowisk twórczych dramatopisarzy, kompozytorów, reżyserów, realizatorów dźwięku i aktorów.

Festiwal Słuchowisk prezentuje zjawiska na pograniczu site-specific, sound art oraz teatru i performansu. W projekcie swoją dźwiękową aurą na chwilę odzyskają nieczynne, opuszczone miejsca, takie jak dawny Dworzec PKP czy szpital przy ul. Szkolnej. Jedyna w programie realizacja dla dzieci, Pręcik, odbędzie się w miejscach tętniącym życiem - w prywatnym mieszkaniu i w działającym szpitalu.

Projekt jest w znacznej mierze esencją formy dramatycznej, gdyż operuje słowem, znaczeniami, kontekstami, ale jednocześnie równie mocno oddziałuje sferą dźwiękową i muzyką, przenosząc bardzo skutecznie odbiorczynie i odbiorców w "inną rzeczywistość".

Tym projektem chcemy kontynuować znakomite tradycje teatralne, wykorzystujące teatr w miejscach nietypowych naszego miasta. W Poznaniu wielokrotnie publiczność była zapraszana do przeróżnych przestrzeni postindustrialnych takich jak Stara Rzeźnia, Stara Gazownia, opuszczony szpital czy dawne pomieszczenia kawiarnio-cukierni Hortex. Poznań na teatralnej mapie Polski kojarzy się nie tylko z Festiwalem Malta, ale także z bardzo sprawnie działającą alternatywą teatralną, której wypracowany język komunikacji został wielokrotnie wykorzystany także w teatrze instytucjonalnym. Sięgając po instalacyjną formę prezentacji naszych słuchowisk odwołujemy się do tych właśnie wieloletnich, wzajemnie przenikających się tradycji.

SŁUCHOWISKA/INSTALACJE:

Pręcik |Malina Prześluga Delimata |Piotr Delimata /// prywatne mieszkanie / Szpital im. Fr. Raszei;

Silent Tarot |Patryk Lichota /// budynek dawnego Dworca Poznań Główny;

Stupor |Anna Szamotuła| Maria Marcinkiewicz - Górna| Jakub Bondek /// budynek dawnego szpitala im. J. Strusia;

Bajki dla wszystkich i dla nikogo |Kuba Kapral |Hubert Wińczyk /// Centrum Amarant

A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak | Maria Marcinkiewicz - Górna| Anna Szamotuła /// Centrum Amarant;

Bôłt Records | Audioteka |Hubert Wińczyk| instalacja wideo - dźwiękowa |Patryk Lichota /// Centrum Amarant.

OPISY:

"Pręcik" |Malina Prześluga - Delimata |Piotr Delimata /// prywatne mieszkanie /

Szpital im. Fr. Raszei.

Bohaterami sztuki są przedmioty mieszkające w pokoju małej dziewczynki. Codzienny, monotonny rytuał wstawania do szkoły jest dla nich dogodnym pretekstem do narzekań. Jednak gdy pewnego ranka Budzik dzwoni wyjątkowo trzy razy, do wszystkich zaczyna docierać, że w nocy wydarzyło się coś niedobrego.

Dramat Maliny Prześlugi, mimo że adresowany przede wszystkim dla najmłodszych widzów, jest przejmującą opowieścią umieraniu, ubraną w oswojone przez dziecko słowa i metafory studium nieuchronności pustki, która stopniowo wypełnia bezpieczną do tej pory przestrzeń sypialni.

Słuchowisko będzie audialną interpretacją tekstu, odwołującą się do teorii Bruna Latoura ludzkich i nie-ludzkich aktorów rzeczywistości społecznej. Odtworzone zostanie w naturalistycznej scenerii pokoju dziecięcego oraz szpitala.

--

"Silent Tarot" |Patryk Lichota /// budynek dawnego Dworca Poznań Główny.

Dworzec stanie się - bo w pewnym sensie już jest - dworcem widmem, powidokiem przemijającej epoki, rezonującą pustką na mapie miejskiego układu nerwowego.

Dworzec ten okazuje się, że wciąż działa, ale działa jak w jakimś dziwnie niepokojącym i natarczywie powracającym śnie, który mógł śnić każdy, kto choć raz spocony biegł od kasy na peron właśnie odjeżdżającego pociągu.

W punkcie informacyjnym uczestniczka/uczestnik zostanie wprowadzony w sytuację, poinstruowany i wraz z rozkładem jazdy otrzyma bezprzewodowe słuchawki audio (oparte na technologii silent disco). Rozkład natomiast okaże się być jednocześnie instrukcją dalszych działań i rodzajem losu na loterii. Los wskazuje przybyszowy jedną z trzech czynnych kas biletowych. Po podejściu do kasy, z uczestnikiem zdarzenia będzie się komunikowała tarocistka za pomocą specjalnych mikrofonów binauralnych - które będzie miała na sobie (mikrofony te są wkładane do uszu i z niezwykłą precyzją odwzorowują słyszenie ludzkiej głowy - co daje szczególnie intensywny efekt, gdy słuchamy tak sporządzonych nagrań przez słuchawki). Cała podróż jaką odbędzie odbiorca - słuchacz tego interaktywnego słuchowiska będzie podróżą wewnętrzną, opartą na sporządzanych indywidualnie wróżbach na podstawie układanych kart tarota.

--

"Stupor" |Anna Szamotuła| Maria Marcinkiewicz - Górna /// budynek dawnego szpitala im. J. Strusia.

Instalacja dźwiękowo - performatywna w nieczynnej sali operacyjnej. Najbardziej wyeksponowanym zmysłem jest słuch, to w warstwie audialnej "wydarza się" opowiadana historia. Warstwa wizualna stanie się niejako dopowiedzeniem słuchowiska, natomiast atmosfera pustostanu dopełni klimatu całego wydarzenia.

Jestem czy byłabym? Żyję czy chcę żyć? Czy mogę wypisać się z życia? Żyję naprawdę czy wydaje mi się? To moja rzeczywistość czy sfera imaginacji i wyobrażeń? Bo czy w ogóle można mieć jakiś plan, scenariusz czy tak od zdarzenia do zdarzenia tłuczemy się z tą naszą egzystencją?

Nic bohaterka słuchowiska jest w dziwnym i trudnym momencie życia. Czuje, że musi dokonać jakichś wyborów, determinujących jej dalszy los, ale ogarnia ją absolutna niemożność. Jej przeszłość konfrontuje się z wyobrażaną przyszłością, ale brak jakby między nimi relacji przyczynowo - skutkowej. Teraźniejszość jest jakaś nijaka, bezbarwna, jałowa. Analizowanie rzeczywistości staje się zbyt bolesne, a niemyślenie niemożliwe.

Bo czy można mieć życie skrojone na siebie?

--

"A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak" |Maria Marcinkiewicz - Górna | Anna Szamotuła

Dwie niezwykłe osobowości, dwie wyprzedzające swój czas sławne artystki, dwie nieprzeciętne kobiety świadomie wymykające się wszelkim stereotypom, klasyfikacjom, normom i ramom obyczajowym - Zofia Stryjeńska i Bronisława Konieczna Dziadońka.

To nie tylko dwa żywioły, ale przede wszystkim dwa odrębne światy, które choć różne i pozornie przeciwne, być może faktycznie nie mogą bez siebie istnieć, stanowiąc dla siebie wzajemnie zwierciadło i tło wydarzeń.

Co je łączy? Co dzieli? Czy mogły na siebie twórczo oddziaływać? Czy kiedykolwiek dane im było się spotkać? Tego nigdy nie dowiemy się z całkowitą pewnością, ale i nie możemy wykluczyć.

"A byk andaluzyjski stoi bezużytecznie na polskiej łące, choć sił mu nie brak" jest próbą opowiedzenia historii przyjaźni tych dwóch niezwykle ważnych dla kultury polskiej artystek. Nie tyle przyjaźni artystycznej, co po prostu międzyludzkiej, wyrastającej ponad takie małostkowości jak zawiść czy zazdrość. To historia relacji, dla której złożona obietnica bycia jest stokroć ważniejsza niż zawodowe sukcesy i osobiste triumfy.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

--

"Bajki dla wszystkich i dla nikogo" |Kuba Kapral |Hubert Wińczyk /// Centrum Amarant.

Projekt, w którym utwory literackie są czytane do muzyki na żywo.

W programie:

Muchotraktor i Dziworyba;

Ręce do chmury;

Gęboń;

O jednej takiej, co pracy szukała;

Zniczo;

Bijo.

Bajki błyskawiczne i wiele innych.

--

Instalacja wideo - dźwiękowe: "Bôłt Records | Audioteka" / Hubert Wińczyk / Patryk Lichota /// Centrum Amarant.

W specjalnie przygotowanej przestrzeni będzie można posłuchać nagrań z serii Populista z Bôłt Records, wytwórni wydającej słuchowiska i muzykę eksperymentalną, Łowcy androidów wydanych przez Audiotekę oraz trzech słuchowisk autorstwa Huberta Wińczyka. Z tych produkcji Patryk Lichota utworzył instalację wideo-dźwiękową, składającą się z kilkunastu telewizorów kineskopowych, mających tworzyć wizualny kontekst dla odsłuchiwanego materiału.

Podczas Festiwalu Słuchowisk zaprezentowane zostaną następujące produkcje z Bôłt Records :

"Msza" // Joanna Halszka Sokołowska;

"13 portraits of melancolics, birds and their co-hearing" Michal Libera with Martin Küchen and Ralf Meinz // Tyto Alba;

"Fortepian Chopina" // Lenar, Masecki, Zrałek;

"Jest LEKCJA jest TEMAT" // Asi Mina;

Frédéric Blondy & DJ Lenar play Mauricio Kagel Ludwig van

Jean-Louis Costes plays Marquis de Sade Justine;

How to Disappear in America without a Trace // USA III - Vanishing Point;

USA I - 1939 Southern Recording Trip Fieldnotes;

Robot Czarek // Kamil Szuszkiewicz: Robot Czarek.

W ramach słuchowiska proponowanego przez Audiotekę zaprezentujemy Państwu słuchowisko:

"Łowca androidów" Philip K. Dick / Krzysztof Czeczot / Wojtek Mazolewski & Pink Freud.

Jedna z najbardziej znanych powieści w tym gatunku. "Blade runner" to również książka, która przez wielu uznawana jest za najwspanialsze dzieło Philipa K. Dicka.

Audiobook, jaki prezentujemy słuchaczom to nie zwykłe nagranie z treścią, ale prawdziwy spektakl, w realizacji którego udział wzięli znakomicie aktorzy, między innymi Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Anna Dereszowska i Agnieszka Grochowska. Muzykę skomponował Wojtek Mazolewski z zespołem Pink Freud.

"Blade runner", czyli "Łowca androidów" to próba odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa. Tytułowy bohater stara się wytropić roboty niezdolne do ludzkich uczuć: współczucia, wyrzutów sumienia, poczucia winy. Poddaje je testom i bezwzględnie likwiduje te, które go nie zdają. To wydaje się jedyne słuszne wyjście. Posłuchajcie, co staje się z samym łowcą Rickiem Deckardem. Jak takie zajęcie wpłynie na niego samego? I czy androidy nie spróbuję go przechytrzyć?

Niezwykła opowieść, na podstawie której powstał również słynny film z Harrisonem Fordem. Audiobook będzie wspaniałym przeżyciem nie tylko dla miłośników twórczości Dicka, ale również dla tych, których interesuje tematyka sztucznej inteligencji i przyszłości rasy ludzkiej wobec postępującego rozwoju techniki.

Jest to pierwszy audiobook w technice binauralnej. Więcej informacji na http://audioteka.pl/lowca

Instalacja "CICHA BANDA/ ŹWIĘKOSPACERY" to trzy słuchowiska powstałe podczas warsztatów z Hubertem Wińczykiem, które zorganizowane zostały przez Fundację Fabryka UTU:

Co się wydarzyło w Turzanach, Trzaskach??

Legenda o Powstaniu Mazurskiej Krainy;

Legenda o Złotej Górze.

"RAT: Radiowe Atelier Teatralne" | Radio Afera | godz. 17.00 / 15.10 na żywo "Silent Tarot" / 22.10 "Pręcik" / 29.10 Stupor

Na falach Radia Afera w ramach programu poświęconego słuchowiskom RAT: Radiowe Atelier Teatralne będzie można posłuchać warstwy audialnej instalacji prezentowanych w ramach Festiwalu Słuchowisk. Szczegóły znajdziecie na www.afera.com.pl

Organizator:

Fundacja Ludzi z Pasją;

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji