Artykuły

Warszawa. Drugi list otwarty do Tomasza Thuna-Janowskiego

Dziennikarz Przemysław Skrzydelski wystosował drugi list otwarty do dyrektora Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy Tomasza Thuna-Janowskiego w sprawie powołania Ryszarda Markowa na p.o. dyrektora Teatru Ateneum.

Warszawa, 26 września 2016 r.

Szanowny Panie Dyrektorze,

W związku z konferencją prasową zorganizowaną przez Pana 21 września 2016 r., na której poinformował Pan, że pełniącym obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza będzie Pan Ryszard Markow, dotychczasowy dyrektor tej sceny ds. administracyjnych, pozwolę sobie zadać kolejne pytania. Wynikają one przede wszystkim z tego, że realnie podczas konferencji odpowiedział Pan jedynie na moje pytanie dotyczące sposobu Pana komunikowania się z opinią publiczną (nie tylko warszawską) w najbliższym czasie. Rozumiem, że Pana odpowiedzią jest właśnie fakt konferencji. Wiele pytań jednak pozostaje bez Pana odpowiedzi, co więcej: po Pana konferencji pojawiają się nowe.

Oto moje pytania dotyczące konkursów na dyrektora naczelnego Teatru Ateneum - i myślę w dużej mierze również pytania opinii publicznej:

1) Uzasadniając wyznaczenie Pana Ryszarda Markowa na pełniącego obowiązki dyrektora naczelnego Ateneum, użył Pan sformułowania - cytuję za PAP - "władze miasta jeszcze w lipcu zwróciły się do ministra kultury Piotra Glińskiego o zgodę na powołanie - zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej - na dyrektora Teatru Ateneum Ryszarda Markowa". O jakiej rekomendacji Pan wspomina? Jestem po rozmowach telefonicznych z dwojgiem członków drugiej komisji konkursowej, którzy niezależnie od siebie twierdzą, że nie było rekomendacji i że jedynie Pan wyszedł z nagłą propozycją/sugestią mianowania Pana Ryszarda Markowa - nie było to głosowane i przyjmowane przez członków komisji w formalny sposób. W związku z tym nie ma też w tej sprawie żadnego dokumentu. Wedle ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jedyną rekomendacją, jaką może przedstawić komisja konkursowa, jest rekomendowanie kandydata, który uzyskał przewagę głosów w głosowaniu końcowym członków komisji.

2) W jaki sposób powołanie Pana Ryszarda Markowa, dyrektora ds. administracyjnych, odnosi się do statutu Teatru Ateneum, który dyktuje, że dyrektorem naczelnym tej sceny musi być artysta?

3) W jaki sposób powołanie Pana Ryszarda Markowa odnosi się do listy ministerialnej z 2012 r. - rozporządzenia ministra kultury dotyczącego wykazu instytucji kultury, w których wybór dyrektora musi się odbyć poprzez przeprowadzenie konkursu? Pan Ryszard Markow nie został powołany w wyniku konkursu, co więcej: nie startował w nim. Wskazuje to na konieczność trzeciego konkursu.

4) Na jakiej podstawie prawnej powołuje Pan do komisji konkursowej przedstawicieli Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, skoro istnieje w tej sprawie kontrowersja związana m.in. z opinią prawną kancelarii De Virion Turczynowicz-Kieryłło i Wspólnicy z sierpnia 2014 r., która wyklucza możliwość powoływania członków SDT do komisji, ponieważ nie dopuszcza takiego działania ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Opinia ta została zamówiona przez Zarząd Główny Związku Artystów Scen Polskich.

5) Na jakiej podstawie konsultantem ds. artystycznych Pana Ryszarda Markowa został Pan Artur Tyszkiewicz, skoro nie uzyskał w obu konkursach wystarczającej liczby głosów i nie spełnił wymogów konkursów?

6) Dlaczego odrzucił Pan kontrstanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które nie wyraziło zgody na Pana wniosek o powołanie Pana Ryszarda Markowa?

Z wyrazami najgłębszego szacunku,

Przemysław Skrzydelski,

dziennikarz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji