Artykuły

Warszawa. Już jutro rusza festiwal Ciało/Umysł

Weekend premier na początek. Zobaczymy "Sideways Rain", godzinę czystej choreografii, oraz "Audycję V - 2016", zmysłowy spektakl o rozmachu opery. W stolicy rusza 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł. Bilety w sprzedaży.

W "Sideways Rain" każdy z 15 tancerzy przemierza przez 60 minut 10 kilometrów - to więcej niż piłkarz w trakcie meczu.

- Energia i dynamika, czyli sama esencja ruchu, są jedyną treścią tego spektaklu. Formę tworzy tylko cicha, minimalistyczna muzyka i stonowane światło. Dlatego będzie to godzina czystej choreografii, swego rodzaju mantra - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

"Sideways Rain" to międzynarodowy projekt brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho przygotowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Na inaugurację festiwalu, w piątek 30 września o godz. 21.00 w Teatrze Studio, odbędzie się polska premiera tego przedstawienia. Będzie można zobaczyć je również w sobotę 1 października o godz. 18.00 (również w Teatrze Studio), a po spektaklu zaplanowano spotkanie z Guilherme Botelho.

Drugim wydarzeniem weekendu otwarcia festiwalu Ciało/Umysł będzie premiera "Audycji V - 2016" Kai Kołodziejczyk. Odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 20.30 w CSW Zamek Ujazdowski. W tym przedstawieniu choreografka wykorzystała różnorodne środki ekspresji, w tym interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch, techniki somatyczne, światła stroboskopowe, elementy sztuk wizualnych, muzykę tworzą gwizdki, okaryny czy syreny, a wydarzenia komentuje chór.

- To widowisko przygotowane z rozmachem. Można je nazwać metaoperą ze względu na zaangażowanie najnowszych technologii oraz rozbudowane formy interakcji między performerami a widownią. Efekt jest piorunujący. Publiczność powinna się przygotować na zupełnie nowe doznania, w tym także zmysłowe - podkreśla Edyta Kozak.

"Audycja V - 2016" jest przedstawieniem niezwykłym również dlatego, że to pierwsza inscenizacja awangardowego, wokalno-instrumentalno-scenicznego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., z tekstami Sławomira Mrożka, Jacka Bierezina i Zbigniewa Doleckiego.

Przedstawienie "Audycja V - 2016" będzie można zobaczyć również w niedzielę 2 października, o godz. 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z Kają Kołodziejczyk.

Od 5 października Ciało/Umysł przenosi się do Nowego Teatru. Festiwal potrwa do 8 października. W programie znalazło się łącznie 9 spektakli, spotkanie z każdym z ich twórców, a także ciekawe wydarzenia towarzyszące, w tym, na zakończenie festiwalu, całonocny maraton tańca Go! Go! Dance w Nowym Teatrze (z udziałem artystów

i publiczności). W ramach festiwalu będzie działała także mediateka (od 5 października w Nowym Teatrze).

20 lat i 15 edycji festiwalu Ciało/Umysł

Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik tańca współczesnego, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca.

- 20 lat festiwalu jak w soczewce ogniskuje w sobie wszystkie zmiany, nowości i trendy w tańcu współczesnym, który w tym czasie bardzo dynamicznie się zmieniał i rozwijał. Znakiem rozpoznawczym naszego festiwalu jest to, że zawsze pokazywaliśmy nieoczywiste spektakle, często nie mające swojej ustalonej kategorii. Szliśmy pod prąd tendencji i przyzwyczajeń. Dla nas taniec to sztuka, która wywodzi się z języka ruchu i współgra z różnymi dziedzinami, używa żywej scenografii, multimediów, a nawet współtworzy muzykę. Dlatego można powiedzieć, że wpisujemy taniec współczesny w główny nurt sztuki współczesnej - opowiada Edyta Kozak.

W tym roku odbywa się już 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł. Pierwsza miała miejsce w 1995 roku i było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. W ramach dotychczasowych edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 20 tys. widzów.

Bilety można nabyć poprzez stronę internetową festiwalu (www.cialoumysl.pl) oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Są dostępne również w Teatrze Studio oraz Nowym Teatrze, a na godzinę przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej.

Partnerzy Festiwalu: Open Latitudes, Eventim, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Współorganizatorem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł jest Nowy Teatr w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Teatr Studio.

***

Na zdjęciu: "Bataille i świt nowych dni" Anny Godowskiej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji