Artykuły

Gdańsk. Spacer śladami Stanisławy Przybyszewskiej

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 2 października o godz. 12 na Spacer literacki śladami Stanisławy Przybyszewskiej.

Lokalne Przewodniczki po Biskupiej Górce Jolanta Kajzer i Krystyna Ochędzan poprowadzą spacer literacki na podstawie utworów Stanisławy Przybyszewskiej. Gdzie powstała Sprawa Dantona? Jakie myśli pisarki warto zapamiętać? Dowiemy się podczas spaceru, 2 października o godz. 12.00.

- Pragniemy przypomnieć jej dorobek literacki i udowodnić jak wyjątkową osobą była na tle literatury polskiej i światowej. - opowiadają przewodniczki i dodają - Jesteśmy pod silnym wrażeniem pisarki i zadajemy sobie pytanie, jak tak młoda dramatopisarka żyjąca w wielkim osamotnieniu zdołała posiąść wiedzę najwyższych lotów i przeczytać dzieła najważniejszych "Olimpijskich twórców" tych z najwyższej półki po to, by stworzyć dzieło "Sprawa Dantona".

Spacer odbywa się z okazji 115 urodzin pisarki, która była związana z Wolnym Miastem Gdańsk, gdzie tworzyła w latach dwudziestych XX wieku.

- Przez ostatnie miesiące przeczytałyśmy prawie cały dorobek Stanisławy Przybyszewskiej. Weszłyśmy w jej i ona weszła, jako pisarka-geniusz, w nasze życie. Trzy tomy "Listów" w opracowaniu Stanisława Helsztyńskiego pozwoliły opracować tzw. Złote myśli Stanisławy Przybyszewskiej. Dla pasjonatów pisarki mamy 500 cudownych, mądrych myśli i rozważań Stanisławy Przybyszewskiej.

Podczas spaceru przewodniczki oprowadzą nas po miejscach, gdzie pisarka tworzyła "Sprawę Dantona", opowiedzą o jej relacjach z ojcem - pisarzem, a także zdradzą pewną historię z Andrzejem Wajdą, który docenił pisarkę.

***

Spacer literacki śladami Stanisławy Przybyszewskiej.

2 października, godz. 12.00

ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji