Artykuły

Lublin. Obchody 40-lecia KOR

40 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników. Z tej okazji w Lublinie w październiku i w listopadzie odbędzie się cykl wykładów, dyskusji i spotkań poświęconych historii organizacji, jej działaczom oraz związkom Lublina z KOR.

Komitet Obrony Robotników powstał we wrześniu 1976 r. Osoby należące do organizacji opozycyjnej stanęły w obronie robotników represjonowanych przez władze PRL za udział w protestach w Ursusie, Radomiu i innych miastach w czerwcu 1976 r. Członkowie KOR organizowali dla nich pomoc materialną, medyczną i prawną. Zbierali informacje o ofiarach represji, aresztowaniach i prześladowaniach uczestników protestów i członków ich rodzin. Pomagali pisać skargi i odwołania. Pomimo szykan i represji władz KOR zaczął także wydawać "Komunikat KOR", w którym publikowano informacje o represjach oraz skali udzielonej pomocy, a następnie "Biuletyn Informacyjny". 29 września 1977 r. KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Organizacja została rozwiązana we wrześniu 1981 r.

Zaczęło się w Lublinie

W ramach ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników w Lublinie 20 października w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL przy ul. Chopina odbędzie się wernisaż dwóch wystaw: o początkach niezależnego ruchu wydawniczego "Zaczęło się w Lublinie. na KUL. Od Nieocenzurowanej Oficyny Wydawniczej do NOW-ej 1976-1989" oraz o lubelskim działaczu opozycji demokratycznej Januszu Krupskim. Tego samego dnia zaplanowano jeszcze wykład prof. Andrzeja Friszkego na temat historii i fenomenu KOR. Wystąpienie odbędzie się na Wydziale Politologii UMCS przy pl. Litewskim. Na koniec dnia, po mszy świętej w intencji zmarłych założycieli, współpracowników i przyjaciół KOR, którą odprawią o. Ludwik Wiśniewski i o. Tomasz Dostatni, w Teatrze Starym odbędzie się dyskusja "Ponad Granicami. Chrześcijańskie inspiracje KOR". Wezmą w niej udział: Ludwika Wujec, Hanna Samolińska, Henryk Wujec i Wojciech Samoliński. Uczestnicy paneli dyskusyjnych będą się zastanawiać nad związkami Lublina z KOR oraz funkcjonowaniem wartości Komitetu we współczesnej rzeczywistości. Rozmowę poprzedzi prezentacja filmu "Prorok" poświęconego ks. Janowi Ziei.

Dyskusje, debaty, wykłady

Następnego dnia, 21 października, w Bramie Grodzkiej - Teatrze NN zaplanowano spotkanie z udziałem historyków i działaczy opozycji demokratycznej. Otworzy je wykład prof. Jana Skórzyńskiego, historyka, dawnego redaktora "Rzeczpospolitej". W dyskusji wezmą udział działacze i współpracownicy KOR oraz lubelskiej opozycji demokratycznej, m.in. Wojciech Onyszkiewicz, Maciej Sobieraj i Mirosław Chojecki. Do obchodów rocznicy Komitetu Obrony Robotników włączy się również prof. Pierre Rosanvallon, profesor College de France, twórca koncepcji demokracji narracyjnej, według której funkcjonowanie społeczeństwa oparte jest na godności i równości wszystkich uczestników. W Trybunale Koronnym wygłosi on wykład pt. "Idea parlamentu niewidzialnych". Obchody rocznicowe potrwają jeszcze w listopadzie. Wtedy to (3 listopada) odbędzie się dyskusja o przestrzeniach wolności w PRL z udziałem przedstawicieli niezależnych środowisk działających w Lublinie przed powstaniem "Solidarności", m.in. Tadeusza Mroczka, Janusza Opryńskiego, Jana Kłoczowskiego i Janusza Bazydły.

Organizatorami wydarzenia są: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Wydział Politologii UMCS, Fundacja "Ponad Granicami" im. św. Jacka Odrowąża oraz Centrum im. prof. Bronisława Geremka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji