Artykuły

Opole. Nagrody miasta za osiągnięcia w kulturze przyznane

W piątkowy wieczór w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora przyznano Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Od 1995 roku przyznawane są one osobom, które w swoich dokonaniach kulturalnych przyczyniają się do nobilitacji i ugruntowania pozycji miasta.

- Doceniamy nimi zjawiska ponadprzeciętne w tworzeniu dóbr szeroko rozumianej kultury i jej upowszechnianiu, pozostających w związku z miastem, wzbogacających je, sławiących, nagłaśniających oraz uwypuklających cechy swoiste i niepowtarzalne Opola - tłumaczy rzecznik prezydenta miasta Katarzyna Oborska-Marciniak.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach. Nagrodę dla animatorów kultury przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymała Daria Pakosz: wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, trener wokalny oraz pedagog emisji głosu. Laureatka wielu festiwali w m.in. pierwszego miejsca w konkursie Debiutów KFPP w Opolu. Od ośmiu lat jest nauczycielem w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, gdzie przyczyniła się do powołania Dziecięcego Zespołu Muzycznego Sing & Play oraz Talentarium Wokalnego Singasong.

Nagrodę promocyjną, przeznaczoną dla młodych lub mniej znanych twórców rozpoczynających drogę twórczą, a honorującą wybitne osiągnięcia i inicjatywy lokalne, otrzymał wokalista Piotr Zioła. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentował się podczas telewizyjnego show "X factor". Jego debiutancki album "Revolving Door" został uznany za jeden z najbardziej interesujących polskich debiutów.

Nagrodę w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury na terenie Opola wręczono prof. dr hab. Piotrowi Obracajowi - architektowi, scenografowi, kierownikowi Katedry Budownictwa i Architektury na Wydziale Budownictwa i inicjator utworzenia na Politechnice Opolskiej kierunku Architektura i Urbanistyka.

Nagrodę specjalną za artystyczną promocję Opola w kraju i za granicą odebrała muzyk, pedagog i dyrygent Ludmiła Wocial-Zawadzka, która od 1999 roku prowadzi w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu chóry dziecięce i młodzieżowe oraz kameralne zespoły wokalne i instrumentalne, z którymi chętnie koncertuje. Jej największe marzenie - Akademicki Chór Politechniki Opolskiej - właśnie się spełnia.

Natomiast nagrodę honorową za całokształt dokonań przyznawaną twórcom dojrzałym związanym personalnie, bądź charakterem działalności z Opolem, a znanym i docenianym w kraju i poza jego granicami otrzymał Tadeusz Soroczyński. Poeta i wieloletni animator kultury na Opolszczyźnie niedawno obchodził 55. rocznicę działalności twórczej. Jego dorobek to 13 tomów poezji, z których każdy był zupełnie nową propozycją artystyczną docenioną wieloma nagrodami. Do tego jest przewodniczącym wielu regionalnych konkursów poetyckich, organizator spotkań autorskich, plenerów i seminariów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji