Artykuły

Szczecin. Festiwal muzyki teatralej w Kameralnym

Spektakl z postacią Chopina. Koncert z muzyką Gershwina z aktorami. Założeniem Euromusicdrama jest spotkanie dwóch dyscyplin scenicznych - teatru i muzyki.

Obie sztuki związane były ze sobą od wieków, mitologiczne muzy patronujące teatrowi, muzyce, córki Zeusa, były siostrami.

Euromusicdrama to pomysł Teatru Kameralnego na nowy festiwal w Szczecinie. - W Poznaniu jest festiwal poświęcony muzyce filmowej, u nas w roli głównej byłaby muzyka teatralna, komponowana na potrzeby spektakli, wykorzystywana w przedstawieniach - mówi Michał Janicki, dyrektor artystyczny Teatru Kameralnego. - Bo przecież to są piękne kompozycje, na pograniczu muzyki poważnej.

Wszystkie wydarzenia Euromusicdrama odbywać się będą w Teatrze Kameralnym, w Bramie Portowej.

Wprowadzi w nie spektakl z repertuaru tej sceny - "Nokturn dla Pani Tillebein", na podstawie sztuki Patricii Fessard, która też występuje w tym przedstawieniu w roli Konstancji Gładkowskiej. Tekst opowiada o apokryficznym spotkaniu Fryderyka Chopina i Carla Loewe w salonie Sophie Tillebein, w którym bywała XIX-wieczna szczecińska elita. W spektaklu rozbrzmiewa muzyka Chopina.

Przedstawienie w piątek (28.10) w Teatrze Kameralnym o godz. 20.

Głównym wydarzeniem festiwalu ma być koncert zatytułowany "Sentencje muzyczne". Wystąpią cenieni muzycy: francuski klarnecista Jean Marc Fessard i amerykański pianista Alan James Ball, którym towarzyszyć będą aktorzy Michał Janicki i Leszek Zaleski.

W programie m.in. "Summertime" na klarnet i fortepian i Błękitna Rapsodia na klarnet i fortepian George'a Gershwina, Sonata na klarnet i fortepian Leonarda Bernsteina, "New - York Counterpoint" na klarnet i taśmę Steva Reicha.

Zorganizowano też wykłady, np. w sobotę o godz. 17 prof. US Andrzej Potemkowski, neurolog, wygłosi wykład "Sztuka a mózg", o godz. 18 Bruno Letort, dyrektor festiwalu Brukselskiego "Ars Musica" i Radia Francuskiego France Music opowie o "współpracy sztuk".

W niedzielę (30.10) Euromusicdrama zakończy recital "Muzyka - liryka" Elżbiety Adamiak. Początek o godz. 17.

Bilety na spektakl kosztują 35 i 25 zł, wstęp na koncerty - na zaproszenia, na wykłady obowiązują bezpłatne wejściówki (rezerwacja pod nr. tel. 604 245 299).

- Kolejne edycje chcielibyśmy rozwinąć w coś większego, zapraszać kompozytorów, mówić o ich twórczości, organizować koncerty z ich muzyką. Po prostu hołdować muzykę w teatrze - mówi Michał Janicki. - Nie ma takiego festiwalu w Polsce. Nie ma audycji muzycznej w radiu, która prezentowałaby taką muzykę. W Jeanie Marcu Fessard widzimy dyrektora artystycznego. Szukamy sponsorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji