Artykuły

Poznań. Kalina Jędrusik, jakiej nie znamy

Teatr Nowy zaprasza na premierę autorskiego monodramu muzycznego jego wieloletniej aktorki, Anny Mierzwy. "KALINA" w reżyserii Agaty Biziuk to historia życia słynnej aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik w nieszablonowym ujęciu.

Jak podkreślają twórcy, monodram realizowany w ramach programu stypendialnego ministra kultury "Młoda Polska" to opowieść o kobiecie, która nie chciała być postrzegana jako człowiek, lecz jako swego rodzaju "zjawisko nieskrępowane regułami rządzącymi światem". To historia Kaliny Jędrusik jako konstruktorki własnego mitu - artystki panicznie bojącej się zaszufladkowania do końca swojej pracy twórczej.

Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1931 roku w Gnaszynie, dzielnicy dzisiejszej Częstochowy. Jej kariera rozpoczęła się tuż po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, w której studiowała z takimi znanymi aktorami jak Zbyszek Cybulski, Bogumił Kobiela czy Leszek Herdegen. W1953 roku przeprowadziła się do Gdańska, by zadebiutować w tamtejszym Teatrze Wybrzeże pamiętną rolą Katii w spektaklu "Barbarzyńcy" Lidii Zamków.

Jej przygoda z gdańskim teatrem nie trwała długo, jednak została zapamiętana jako bardzo obiecująca aktorka, której największą siłą jest sceniczna inteligencja i wielka intuicja w budowaniu teatralnego nastroju. Dwa lata później, już ze swoim przyszłym mężem, znanym literatem Stanisławem Dygatem, wyruszyła do Warszawy. To właśnie tam zyskała ogólnopolską sławę, z powodzeniem grając liczne role najpierw w Teatrze Narodowym i Teatrze Współczesnym, później w Teatrze Komedia, Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Polskim.

Jej największe role to przede wszystkim Ofelia w "Zamku w Szwecji" Andrzeja Łapickiego, Katarzyna u Zbigniewa Bogdańskiego w "Poskromieniu złośnicy", George Sand w "Lecie w Nohant" Wojciecha Solarza, a także Pani Carghill w "Lordzie Clavertonie" Kazimierza Dejmka, u którego w 1990 roku zagrała swoją ostatnią rolę Eleonory w "Tangu".

Nie ma wątpliwości, że największą popularność przyniósł Jędrusik udział w programach telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów, a także kreacje filmowe, jak rola Joanny w "Lekarstwie na miłość" w reżyserii Jana Batorego. W latach 60. i 70. XX wieku była powszechnie uznawana za symbol seksu. W 1976 roku występowała w duetach z Violettą Villas, głównie w Stanach Zjednoczonych. Zmarła 7 sierpnia 1991 roku w Warszawie.

Monodram muzyczny Anny Mierzwy, inspirowany historią słynnej aktorki, zostanie zaprezentowany przy udziale kwartetu muzycznego, w którego składzie znajdują się gitarzysta Krzysztof "Wiki" Nowikow, perkusista Mieszko Łowżył, klawiszowiec Stanisław Pawlak oraz basista Piotr "Max" Wiśniewski. Za tekst i dramaturgię odpowiada Magdalena Zaniewska, zaś za scenografię i kostiumy Justyna Przybylska.

Reżyserująca monodram Agata Biziuk nie od dziś znana jest z wielu niezależnych projektów adresowanych do dorosłego widza, wystawianych nie tylko w Poznaniu, ale również w Łodzi, Kielcach, Szczecinie czy Białymstoku. Założycielka Nieformalnej Grupy Avis to również autorka licznych spektakli dla dzieci i młodzieży tworzonych dla instytucjonalnych teatrów lalek. Jednym z najpopularniejszych spektakli Biziuk jest "Kukułka", za którą otrzymała wiele nagród, m.in. Grand Prix na gliwickim festiwalu "X-Off" oraz wyróżnienie w konkursie TVP "Dolina Kreatywna".

Monodram "Kalina " Anny Mierzwy, reż. Agata Biziuk

Teatr Nowy (ul. Dąbrowskiego 5) 28 października, godz. 19 prapremiera: 28 października

Kolejne spektakle w Teatrze Nowym 29,30.10 i 2.11

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji