Artykuły

Poznań. Muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego na Nostalgia Festival

Twórczości kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego poświęcona będzie tegoroczna edycja Nostalgia Festival Poznań 2016. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchania nowego opracowania oratorium o św. Wojciechu - "Sanctus Adalbertus" op. 71 Góreckiego.

- Od dziewięciu lat na tym festiwalu muzyki kameralnej, razem z publicznością, odkrywamy muzykę mającą swoje źródła w tradycjach krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, jednocześnie otwierając się na to co nowe, współczesne. Tegoroczną edycję Nostalgia Festival Poznań poświęcamy, po raz pierwszy w historii festiwalu, w całości polskiemu kompozytorowi - Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu - powiedział rzecznik prasowy festiwalu Mikołaj Bylka.

Henryk Mikołaj Górecki (na zdjęciu) urodził się w 1933 roku w Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną m.in. jako jej profesor i rektor. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Został również odznaczony Orderem Orła Białego.

Zadebiutował w 1958 r. "Epitafium" do słów Juliana Tuwima na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Do najważniejszych utworów Góreckiego należą m.in.: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu skomponowana w 1975 r. III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw, płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Henryk Mikołaj Górecki zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach.

Podczas Nostalgia Festival, który rozpocznie się w piątek, 4 listopada, publiczność będzie miała okazję usłyszeć m.in. nowe opracowanie oratorium o św. Wojciechu - "Sanctus Adalbertus" op. 71 Góreckiego, w wykonaniu Marcina Maseckiego i perkusisty Jerzego Rogiewicza.

- Wraz z muzykami wystąpi szesnastoosobowy chór i soliści. Prawykonanie transkrypcji odbędzie się 5 listopada, w murach poznańskiego kościoła Ojców Jezuitów. Koncertowi towarzyszyć będą pokazy filmowe prezentujące dokumenty poświęcone kompozytorowi, unikatowe nagrania koncertowe i filmy fabularne zawierające jego utwory - podkreślił Bylka.

W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty z krytyki muzycznej z Meakulturą, prowadzone przez Ewę Schreiber, Grzegorza Piotrowskiego i Krzysztofa Moraczewskiego. Zaprezentowane zostanie także m.in. nagranie III Symfonii Pieśni żałosnych, koncertu pod batutą Henryka Mikołaja Góreckiego, który odbył się 14 grudnia 2003 roku w Kościele św. Krzyża w Zakopanem. Nagranie jest częścią tryptyku zrealizowanego w ramach cyklu "Dzieła Narodowe". Jak dodał Bylka, nagranie zawiera także niepublikowane rozmowy z kompozytorem dotyczące utworu.

Publiczność wysłucha również nagrania utworu "Małe Requiem dla pewnej polki" op. 66 na fortepian i 13 instrumentów - jednego z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych utworów kompozytora.

Nostalgia Festival potrwa do 6 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji