Artykuły

Dziesięć lat w krainie baśni

Każdego wieczoru mała sala teatru dla najmłodszych rozbrzmiewa gwarem i hałasem. Setki młodych oczu z najwyż­szym napięciem śledzą akcję bajki rozgrywającej się w zaczarowanym świecie lalek.

Dziecko kocha swój teatr i przywiązuje się do niego więcej niż dorosły. Stąd też nie wolno nie doceniać jego wiel­kiej roli w wychowaniu młode­go widza. Dobrze wywiązywał się z tych zadań poznański Te­atr Lalki Aktora, obchodzący w ub. niedzielę dziesięciolecie swej pracy. Pamiętamy pierwsze powojenne przedstawienie, realizowane przez założycielkę te­atru, niestrudzoną Halinę Lu­bicz, pamiętamy szereg wartościowych inscenizacji reżyserki Marii d'Alphonse. Upaństwowienie sceny w 1950 roku było zamknięciem poważnego bilansu osiągnięć, z których inscenizacje ,,Świerszcza za kominem" - Dickensa, ,,Nadziei" - Hajermansa czy "Maszeńki" - Afige­nowa pozostaną na długo w pa­mięci poznańskiej młodzieży. Fu­zja z teatrami dramatycznymi Poznania przyczyniła się do za­hamowania pracy teatru. Na szczęście dość wczesna ,,separa­cja" przywróciła Teatrowi Lalki i Aktora właściwe oblicze. Wy­razem uznania dla twórczego wysiłku ambitnej placówki jest odznaczenie medalami i dyplo­mami wielu pracowników tea­tru. Medale dziesięciolecia otrzymali: dyrektor Stanisław Ohler, kier. artystyczny Joanna Pie­karska, Stanisław Sabiniewicz, Felicja Koszewska i Jadwiga Badowska. Dyplomy: A. Koszewski, Cz. Lewandowski, St. An­drzejczak, W. Kędziora, J. Do­bra. F. Mądrzek, C. Woźniak i J. Wąsowicz.

Uświetnieniem jubileuszowej uroczystości była premiera sztu­ki Zofii Nawrockiej "Baśń o szklarzu i cesarzu". Świetnie przygotowane przedstawienie, przeznaczone w zasadzie dla młodzieży i dorosłych, stanowi poważne osiągnięcia artystycz­ne całego zespołu. Szczególny zachwyt widzów budzą świetne w wyrazie i pełne życia lalki Ireny Pikel.

W planach na najbliższą przyszłość oprócz scenicznej przeróbki ,,Kichusia, majstra Lepigliny" - Porazińskiej, teatr przewiduje wystawienie dwóch widowisk związanych z naszym regionem: ,,Koziołki na wieży" Janiny Morawskiej i inscenizacje wielkopolskich piosenek ludowych Adama Dubowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji