Artykuły

Olsztyn. "Sztukmistrza z miasta Lublina" frekwencyjnym hitem

Ci, którzy jeszcze nie widzieli sławnego "Sztukmistrza z miasta Lublina", będą go mogli obejrzeć. Spektakl okazał się wielkim rekwencyjnym hitem, ale w repertuarze Teatru Jaracza są również "Męczennicy" i "Single Radicals".

o przerwie na dużą scenę Teatru Jaracza wraca "Sztukmistrz z miasta Lublina", spektakl w reżyserii dyrektora Janusza Kijowskiego. - To przedstawienie dla szerokiej widowni - podkreśla Kijowski. - Nie lubię spektakli przekombinowanych, nazywanych czasem festiwalowymi, które nie trafiają do widzów.

Sztukmistrz okazał się wielkim frekwencyjnym hitem Teatru Jaracza. - Każdy z 16 zaprezentowanych dotychczas spektakli publiczność nagradzała owacją na stojąco - mówi Maciej Lewandowski, rzecznik teatru.

Efekt artystyczny przedstawienia zadziwił twórców - między innymi Marię Rumińską, która wraz z mężem Marcinem Rumińskim odpowiadali nie tylko za aranżacje muzyki, ale wystąpili też na scenie jako członkowie klezmerskiego trio, grając i śpiewając na żywo. Zdumiony urodą scenicznych obrazów był też Bogusław Cichocki, autor... scenografii. - Jestem za stary na takie zdziwienia - mówi reżyser. - Zawsze, pracując nad spektaklem, staram się, by wypadł dobrze. Nad adaptacją libretta siedziałem ponad rok. Pracowałem też bezpośrednio ze scenografem Bogusławem Cichockim. On rysował obrazki, które później nasi mistrzowie z teatralnych pracowni przerobili na magiczne obrazy. Beata Akinis-Sowińska, szefowa pracowni plastycznej, własnoręcznie zrobiła bimę, czyli podwyższenia otoczone balustradą i baldachimem, znajdujące się w centrum synagogi. To miejsce odgrywa w przedstawieniu ważną rolę.

Dyrektor Kijowski podkreśla również zasługi akustyka Marka Kwadransa oraz szefa pracowni elektrycznej Jerzego Świtania dla walorów artystycznych przedstawienia.

"Sztukmistrza z miasta Lublina" będzie można oglądać już od wtorku 15 listopada. Patronat honorowy nad spektaklem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W listopadzie teatr zaprasza także na interesujący spektakl dyplomowy "Męczennicy". To współczesna historia opowiadająca oreligijnym fanatyzmie. Z kolei "Single Radicals" w inteligentny i dowcipny sposób przedstawia problemy miejskich samotników.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji