Artykuły

Kraków. Polska premiera "Lighting" Anny Konjtezky

Niedziela 20 listopada 2016 (godz. 19.00) to dzień polskiej premiery "Lighting" oraz "ab" Anny Konjtezky w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie (ul. Nadwiślańska 2-4), w ramach kuratorskiego programu Maszyna choreograficzna. Schlemmer. Analogie Anny Królicy.

Następne prezentacje obu spektakli odbędą się w Białymstoku (22 listopada, Białostocki Teatr Lalek) i Gdańsku (24 listopada, Klub Żak). Spektakl "Lighting" realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016.

Anna Konjetzky już po raz trzeci odwiedziła Polskę, wystawiła tu wcześniej trzy swoje choreografie (Abdrücke/Abdrücke folgen oraz Chipping) w przestrzeni Cricoteki. Konjtezky koncentruje się na ruchu, na działaniu w przestrzeni, wcześniej nierzadko uwagę widzów zwracała ekstrawagancka scenografia, a teraz muzyka, która urasta do roli partnera dla tancerzy.

Premierę Anna Konjetzky poprzedziła dwutygodniowa rezydencja choreografki z polskimi tance-rzami w Krakowie oraz z międzynarodowym kolektywem, z którym pracowała przy wcześniej-szych premierach. W polsko-niemieckiej premierze "Lighting" biorą udział: dwie tancerki pochodzące z Białegostoku - Karolina Garbacik i Julia Dondziło. Obok nich Viviana Defazio i Michele Meloni z Włoch, Sahra Huby z Belgii, krakowscy tancerze: Piotr Skalski, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon oraz Australijka Quindell Orton. Z kolei Sergiej Maingardt stworzył niezwykłej mocy muzykę, która oddaje emocje oraz przetworzone dźwięki towarzyszące sytuacji protestu i buntu. "Lighting" jest bowiem choreografią wyrastającą z obserwacji działania protestujących grup oraz ich emocji ukrytych w ciele. Spektakl jest swoistego rodzaju studium o fenomenie tłumu. Spektakl miał wcześniej premierę w Wietnamie i Niemczech w 2013 roku, teraz choreografia zostaje przeniesiona na ciała polskich twórców.

Dodatkowo dla Karoliny Garbcik i Eryka Makohona Anna Konjetzky stworzyła abstrakcyjny duet, w którym dwie postacie na wzajem przyciągają się i oddalają nie mogąc znaleźć wspólnej płaszczy-zny porozumienia. Uwagę zwraca w nim ich roztrzęsiony, rozdygotany i rozedrgany sposób poruszania się w przestrzeni, który odnosi się do sposobu funkcjonowania w świecie i rozchwianej tożsamości jednostki we współczesnym społeczeństwie.

***

O spektaklach:

"Lighting"

Lighting - "zapalanie", "spalanie", "rozniecanie" - to tytuł najnowszej choreografii tanecznej Anny Konjetzky, w ramach której choreografka kieruje uwagę widowni na ciała dziesięciorga tancerzy i pustą scenę. Dziesięcioro tancerzy tworzy pulsującą, niepokojącą masę, której napięcie zdaje się wciąż rosnąć. Zainspirowane obrazami ruchów protestowych z całego świata Lighting bada ten płomyk, ten moment rozpadu, rozładowania.

choreografia, dyrektor artystyczny: Anna Konjetzky

asystentka choreografa: Quindell Orton

wykonawcy: Viviana Defazio, Julia Dondziło, Karolina Garbacik, Sahra Huby, Piotr Skalski, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Michele Meloni, Quindell Orton

muzyka: Sergej Maingardt

światła: Robert Irman

premiera: 20 listopada 2016, Maszyna choreograficzna, Cricoteka

polska produkcja: Podlaskie Stowarzyszenie Tańca

koprodukcja: Cricoteka, Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, Fundacja Performa, Danceoffnia

partner: Instytut Muzyki i Tańca, Białostocki Teatr Lalek

kuratorka projektu i koordynatorka polskiej premiery: Anna Królica

prapremiera: 18 i 19 września 2013, Muffathalle, Monachium

Koprodukcja z Narodową Operą i Baletem Wietnamskim (Vietnam National Opera and Ballet), In-stytutem Goethego w Hanoi oraz Muffathalle Munich.

Zrealizowano przy wsparciu "NATIONALES PERFORMANCE NETZ - International Guest Per-formance Fund for Dance", finansowanego ze środków Federalnego Pełnomocnika Rządu do spraw Kultury i Mediów na mocy decyzji Bundestagu.

Spektakl realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016.

***

"ab"

To dialog pomiędzy dwoma ciałami, który czyni je słyszalnymi. Dwa ciała działają w rozmowie między ruchem a dźwiękiem. Jedno porusza drugie, wyzwala reakcje, impulsy, które przemieszczają się między ciałami. Widzowie oglądają ping pong pomiędzy dwojgiem osób.

choreografia: Anna Konjetzky

tancerze: Karolina Garbacik, Eryk Makohon

muzyka: Brigitta Muntendorf

kuratorka: Anna Królica

prapremiera: 20 listopada 2016, Maszyna choreograficzna, Cricoteka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji