Artykuły

Warszawa. Czytanie poezji Mickiewicza i dyskusja w Narodowym

3 grudnia o godz. 15.00 w Teatrze Narodowym odbędzie się czytanie .poezji Adama Mickiewicza oraz dyskusja "Czym śpiewak dla ludzi?"

"Czym śpiewak dla ludzi?"

Mickiewicz i wiek XXI

3 grudnia, godz. 15.00,

scena Studio

Polski romantyzm to nie tylko epoka literacka, inspirująca kolejne pokolenia twórców i badaczy - to także zbiór wyobrażeń określających nasz stosunek do zbiorowości i historii. Stworzony przez Mickiewicza narodowy mit stał się podstawą polskiej tożsamości i do dzisiaj wpływa na język publiczny. Jaki jest Mickiewicz w roku 2016? Czy jako poeta narodowej wspólnoty, wyraziciel jej uczuć, porusza jeszcze nowe pokolenia? Czy idee Mickiewicza stanowią punkt odniesienia w wolnorynkowym świecie? Co jest żywego w dziele poety?

dyskusja

udział wezmą: Zbigniew Majchrowski, Tomasz Plata, Krzysztof Rutkowski

prowadzenie: Małgorzata Dziewulska

czytanie poezji Adama Mickiewicza

udział wezmą Aktorzy Teatru Narodowego: Wiktoria Gorodeckaja, Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłowicz

Uczestnicy dyskusji:

Tomasz Plata - dziekan wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, doktor nauk humanistycznych, kurator działań performatywnych. Autor i redaktor książek, m.in. "Strategie publiczne, strategie prywatne. Teatr polski 1990-2005" (2005), "Być i nie być. Kategoria obecności w teatrze i performansie ostatniego półwiecza" (2009), "RE//MIX. Performans i dokumentacja" (2015). Niebawem ukaże się jego nowa książka "Pośmiertne życie romantyzmu".

Zbigniew Majchrowski - literaturoznawca, teatrolog, profesor tytularny, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Autor książek, m.in. "Poezja jak otwarta rana. Czytając Różewicza" (1993), "Gombrowicz i cień wieszcza" (1975), "Cela Konrada. Powracając do Mickiewicza" (1998), "Różewicz" (2002), "Mickiewicz i wiek dwudziesty" (2006).

Krzysztof Rutkowski - pisarz, tłumacz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale "Artes Liberales". W latach 1984-2010 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował m.in. z "Kulturą" i Instytutem Literackim Jerzego Giedroycia. Autor książek, m.in. "Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej" (1989), "Zakochany Stendhal. Dziennik wyprawy po imię" (2006), "Wokulski w Paryżu" (2010).

prowadzenie:

Małgorzata Dziewulska - eseistka, reżyserka. Pracowała w kierownictwie literackim Starego Teatru w Krakowie, była kierowniczką literacką Teatru Narodowego w Warszawie (dyrekcja Jerzego Grzegorzewskiego) i konsultantką programową Teatru Dramatycznego w Warszawie. Autorka książek "Teatr zdradzonego przymierza" (1985), "Artyści i pielgrzymi" (1995), "Inna obecność" (2009). Współpracuje z Instytutem Teatralnym i zajmuje się filmem dokumentalnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji