Artykuły

Katowice. Koncert i premiera w Śląskim na 35 rocznicę pacyfikacji "Wujka"

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wystąpią m.in. Ania Rusowicz, Sebastian Riedel i Paweł Kukiz, Spodek zabłyśnie barwami narodowymi, a młodzież pobiegnie w koszulkach z wizerunkami poległych górników. W Teatrze Śląskim spektakl z muzyką Miuosha. To tylko niektóre z punktów programu obchodów 35 rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek".

Śmierć górników kopalni Wujek była największą tragedią stanu wojennego. Protest rozpoczął się na wieść o aresztowaniu w nocy z 12 na 13 grudnia Jana Ludwiczaka, przewodniczącego kopalnianej "Solidarności". 14 grudnia górniczy rozpoczęli strajk. Domagali się uwolnienia Ludwiczaka i innych działaczy "S", sformułowali też m.in. postulat zniesienia stanu wojennego i przywrócenia działalności "Solidarności". 16 grudnia 1981 r. kopalnię, gdzie strajkowało już około 3 tys. górników, otoczyły oddziały milicji, czołgi i wozy pancerne. Od strzałów zginęło dziewięciu górników.

Obchody 35 rocznicy tych wydarzeń przygotowują wspólnie Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej, miasto Katowice, samorząd województwa śląskiego oraz śląsko-dąbrowska "Solidarność".

Główne uroczystości zaplanowano na 16 grudnia. Wczesnym popołudniem pod pomnik przy kopalni przybiegnie ponad 450 uczniów z 40 szkół z województwa śląskiego. Będą mieli na sobie koszulki z wizerunkiem poległych górników. Biegacze spotkają się z rodzinami zabitych.

Gwiazdy na scenie MCK i spektakl z muzyką Miuosha

Oficjalne obchody rozpoczną się popołudniową mszą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, po której uczestnicy przejdą pod kopalnię "Wujek". Udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Na wieczór zaplanowano koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

17 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się koncert pod patronatem premier Beaty Szydło. Wystąpią m.in. Ania Rusowicz, Mesajah, Sebastian Riedel i Cree, Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek i Tadeusz Polkowski.

Najpierw artyści wykonają utwory z lat 80. XX w., nawiązujące do ówczesnej działalności "Solidarności" lub stanu wojennego. Towarzyszyć im będą wizualizacje i animacje. W drugiej części muzycy przedstawią swój repertuar.

Tego samego dnia w Teatrze Śląskim w Katowicach zaplanowano premierę spektaklu "Wujek 81. Czarna Ballada" w reżyserii Roberta Talarczyka. Autorem ilustracji muzycznej do tego spektaklu jest popularny raper i producent muzyczny Miuosh.

Biało-czerwony Spodek

Wydarzenia związane z 35. rocznicą pacyfikacji "Wujka" zaczną się już na początku grudnia. Będą to m.in. odznaczenie Krzyżami Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej, finał wojewódzkiego konkursu historycznego, konferencje naukowe, zajęcia edukacyjne dla uczniów. 13 grudnia w Sejmie zostanie otwarta wystawa poświęcona tragedii. W Katowicach, na ścianie bloku, w którym mieszkał Jan Ludwiczak zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. W ramach akcji "Zapal światło pamięci" Spodek zabłyśnie barwami narodowymi. Poczta Polska będzie sprzedawać okolicznościowe pocztówki, a Narodowy Bank Polski wypuści srebrną monetę kolekcjonerską. W województwie śląskim rok 2016 jest Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK "Wujek"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji