Artykuły

Kraków. Narodowy Stary Teatr na Festival d'Automne w Paryżu

W dniach 13-18 grudnia na deskach Théâtre Les Abbesses - Théâtre de la Ville w Paryżu zostanie zaprezentowany spektakl "Rodzeństwo" (pod francuskim tytułem "Déjeuner chez Wittgenstein) w reżyserii Krystiana Lupy.

Premiera miała miejsce 19 października 1996 roku w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Spektakl prezentowany jest w ramach Festiwalu d'Automne Paris, w cyklu Portrety, stanowiącym wyraz uznania dla najwybitniejszych żyjących reżyserów teatralnych. W 2016 i 2017 roku dedykowany jest on Krystianowi Lupie. Oprócz prezentacji jego spektakli, program Portrety przewiduje także pokazy filmowe archiwalnych spektakli, konferencje, debaty i spotkania z artystą, a także wydanie książki.

Festiwal d'Automne Paris obejmuje różne formy sztuki współczesnej, takie jak sztuki wizualne i performatywne, teatr, taniec, muzykę, operę czy kino. Każdego roku, od września do grudnia, festiwal oferuje ponad czterdzieści wydarzeń przyciągających łączną widownię ponad stu tysięcy osób.

Partnerem programu Portret: Krystian Lupa na Festiwalu d'Automne w Paryżu jest Instytut Adama Mickiewicza.

Więcej informacji na: festival-automne.com

***

O spektaklu:

"Rodzeństwo" (Ritter, Dene, Voss)

Thomas Bernhard

Reż. Krystian Lupa

Premiera: 19.10.1996

Voss, pacjent szpitala psychiatrycznego, przyjeżdża do rodzinnego domu zamieszkanego przez jego siostry, którym fakt posiadania udziałów w teatrze pozwala bawić się w aktorstwo. Jego wizyta obnaża rodzinne piekło, rozpaczliwą niemożność nawiązania kontaktu. Bohaterowie, niczym więźniowie w celi, krążą po obwieszonym portretami pokoju, wrażenie przebywania w klatce potęgują zamykające przód sceny słupy spięte stalową liną. "Przestrzeń codziennego życia stanowi kontrast dla tragedii niezrealizowanych marzeń. Za pozornym marazmem kryje się napięcie i gwałtowność. Wielka w tym zasługa obsady. Piotr Skiba (filozof marzący o stworzeniu traktatu logicznego, w jego losach można się dopatrywać elementów biografii Wittgensteina), Agnieszka Mandat (Dene - matkująca mu starsza siostra) oraz Małgorzata Hajewska (zdystansowana Ritter) są porażający w swojej grze. Jakby wcielając się w role, stawali się bohaterami rzeczywistej tragedii. Niezwykły spektakl, w którym nośnikiem emocji staje się odpowiednio wypowiedziane słowo" - pisała Katarzyna Rakowska w "Gazecie Wyborczej".

Kameralność tego przedstawienia uwypukliła mistrzostwo gry aktorskiej. Cała trójka protagonistów to aktorzy, którzy grali wcześniej w wielu przedstawieniach Lupy. I to widać. Właściwy teatr rozgrywa się gdzieś w głębi pomiędzy nimi, a słowa, gesty, zdarzenia to tylko zewnętrzna jego forma. (...) "Rodzeństwo" działa z "opóźnionym zapłonem". Długo pozostaje poczucie, jak ogromnie gorzką, pesymistyczną wymowę miał ten spektakl. () Żadnego wyjścia... Ale kto powiedział, że człowiek ma być szczęśliwy? Tadeusz Kornaś, "Echo Krakowa"

Obsada:

DENE - Agnieszka Mandat

RITTER - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik

VOSS - Piotr Skiba

przekład - Jacek S. Buras

scenografia - Krystian Lupa

muzyka - Jacek Ostaszewski

inspicjent / sufler - Zbigniew S. Kaleta

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji