Artykuły

Legnica. "Orkiestra" powraca na Scenę Gadzickiego

Epicka, słodko-gorzka ballada o polskiej miedzi Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba będzie pierwszym tytułem dla dorosłych w noworocznym repertuarze legnickiego teatru. Spektakle w sobotę i niedzielę 7 i 8 stycznia o godz. 19.

Legnicki teatr wchodzi w rok jubileuszy 40-lecia polskiej sceny dramatycznej i 175.lecia teatralnego budynku pierwszą w historii zagłębia miedziowego dramatyczną opowieścią o dziejach regionu złożoną z ludzkich wspomnień, historycznej prawdy, legend i mitów. "Zagłębie miedziowe doczekało się własnej sagi" - pisano po premierze "Orkiestry". Nieprzypadkowo, bo taki był mitotwórczy cel twórców tej sztuki.

Zbiorowym bohaterem tej unikatowej opowieści są członkowie górniczej orkiestry dętej, których śmierć kolegi z zespołu popycha do wędrówki w krainę wspomnień. Historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Całość artystycznie oprawiono w balladowym klimacie i stylistyce realizmu magicznego. Wybór tej konwencji sprawił, że wśród żywych pojawiają się w sztuce postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Na scenie pojawi się zatem patronka górników i "dobrej śmierci" Święta Barbara, jest i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Legnicki spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach - przybyszach z różnych stron kraju i świata - których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. Połączyła ich praca i orkiestra, którą stworzyli, w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

W tle losów członków tego zespołu oglądamy echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego "przebaczamy i prosimy o przebaczenie", ale też tragedii sierpnia 1982 roku i strajków przeciw prywatyzacji. Pojawi się i Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film zachęcający do pracy na miedzi, jak i Edward Gierek prowokowany mityczną perspektywą polskiego Kuwejtu.

Przed oczami widza przetoczy się korowód barwnych postaci, charakterystycznych typów i typków, członków górniczej orkiestry, ich przełożonych, żon, kochanek, reżimowych aparatczyków, cwanych dorobkiewiczów i kopalnianych duchów, bo to opowieść o ludziach i łączących ich więziach na tle kolejnych epok - od PRL-u po raczkujący kapitalizm. "Tak naprawdę, to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze" - powie w pewnej chwili z goryczą jedna z bohaterek tej sagi.

"To spektakl na zamówienie. Powstał z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Ten prezent jest jednak wart więcej niż kolejna nagroda z zysku dla pracowników KGHM. Zagłębie doczekało się własnej sagi. W tej kreacji zbiorowej wszyscy grają koncertowo" - oceniła Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej Wrocław.

Sztuka, której premiera we wrześniu 2011 roku w cechowni kopalni w Lubinie otworzyła I Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy, z powodzeniem grana była wielokrotnie. Wystawiano ją w Zagłębiu Miedziowym (Lubin, Ścinawa, Polkowice, Głogów, Legnica, Bolesławiec), jak i na Górnym Śląsku (Bytom, Zabrze, Mysłowice, Katowice). Pokazywano zarówno w warszawskich Łazienkach, jak i na festiwalach w Lublinie i w lubuskiej Kargowej. Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2012) spektakl przyniósł regulaminową nagrodę jury za reżyserię Jackowi Głombowi, zaś jury młodych nagrodziło dwoje aktorów występujących w tym przedstawieniu (Ewa Galusińska i Paweł Palcat).

Na legnicką Scenę Gadzickiego powraca pierwotna, sceniczna inscenizacja sztuki, którą w sfilmowanej i odmiennej wersji, z fantastycznymi zdjęciami Arkadiusza Tomiaka kręconymi także pod ziemią w kopalni Lubin, parokrotnie można było oglądać w TVP (telewizyjna wersja przedstawienia w maju 2014 roku otrzymała wyróżnienie Europejskiego Stowarzyszenia Telewizji Regionalnych CIRCOM).

"Orkiestra" na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w sobotę i niedzielę 7 i 8 stycznia 2017 r. o godz. 19.00. Spektakle przedpołudniowe w środę i czwartek (11 i 12 stycznia) o godz. 11.00. Bilet 28 zł (ulgowy 17 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. UWAGA! Na widzów czeka noworoczny prezent. Przy zakupie 2 normalnych biletów na to przedstawienie w kasie biletowej teatru można odebrać talon na 10 zł do rozliczenia przy zakupie biletów na styczniowe spektakle: "Raj wariatów" lub "Konferencja ptaków".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji