Artykuły

Białystok. Natalia Fiedorczuk-Cieślak z Paszportem Polityki

Za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce "Jak pokochać centra handlowe" Paszport Polityki otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak.

Książka to debiut literacki urodzonej w Augustowie, wychowanej w Białymstoku Natalii Fiedorczuk-Cieślak - kompozytorki, wokalistki, autorki płyt wydanych jako Nathalie and The Loners.

Nominująca książkę do Paszportu Polityki Justyna Sobolewska podkreślała:

"Debiut Natalii Fiedorczuk jest niezwykły. Ta świetnie napisana książka staje się z jednej strony bezlitosnym obrazem macierzyństwa w dzisiejszej Polsce (nie tylko doświadczenia matki, ale i ojca), a z drugiej - zapisem rozpadu, nieradzenia sobie z życiem. I to już nie dotyczy tylko macierzyństwa, może być doświadczeniem każdego, kiedy świat mu się tak rozsypuje, że jedynym sposobem kontroli jest kompulsywne sprzątanie. Jednocześnie opowieść Fiedorczuk nie jest poradnikiem, ale literacką opowieścią o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić, i pod presją wymagań (...).

Narracja Fiedorczuk jest pozbawiona sentymentalizmu (z jakim często pisze się o macierzyństwie), za to nie brak jej autoironicznego humoru. A skąd centra handlowe w tytule? Otóż właśnie tam w godzinach przedpołudniowych chowają się sterane kobiety z wózkami. Zamiast wędrować po nieprzyjaznym mieście, mogą mieć chwilę dla siebie, kiedy dziecko uśnie. Siedzą nad kawą wśród innych matek z wózkami. Nie patrzą na siebie. Wiedzą".

Książka "Jak pokochać centra handlowe" Natalii Fiedorczuk-Cieślak została również zgłoszona do Nagrody Literackiej im. Kazaneckiego.

W kategorii "Teatr" - obok Agaty Dudy-Gracz i Anny Smolar - nominowany był Paweł Sakowicz. Urodzony w Białymstoku tancerz i choreograf, który nauki pobierał w London Contemporary Dance School. Jego pierwszą solową choreografią był "Bernhard". Kolejne dokonania to "TOTAL", głośne "Zrób siebie" Marty Ziółek oraz "Balet koparyczny" w reż. Izy Szostak. Zauważony został też jako choreograf teatralny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji