Artykuły

Gdynia. Aż 238 dramaturgów powalczy o "kostkę"

Zaczyna się rywalizacja, której stawką jest słynna gdyńska "kostka" literacka - Teatr Miejski w Gdyni ogłosił zakończenie pierwszego etapu walki o tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Aż 238 prac będzie w tym roku rywalizować o najważniejszy rodzimy laur dla autorów tekstów scenicznych, Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Biuro prasowe Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, który jest organizatorem tego konkursu, właśnie ogłosiło, że zakończony został jego pierwszy etap - wstępne kwalifikowanie nadesłanych materiałów. Efekt okazał się imponujący, jeśli nie wręcz przytłaczający pod względem ilościowym.

W potężnym zestawie tekstów, zgłoszonych do tegorocznego konkursu znalazły się prace poruszające się w najróżniejszych konwencjach teatralnych, podejmujące najróżniejsze tematy, zadające najróżniejsze pytania. Jak co roku do konkursu przystąpili zarówno debiutanci, jak i twórcy uznani i nagradzani. Wśród tych ostatnich w tegorocznej stawce znaleźli się m.in.: Anna Wakulik, Marek Brand, Jarosław Jakubowski czy Przemysław Wojcieszek.

Teraz do pracy przystąpi trzyosobowa Komisja Artystyczna, składająca się z ekspertów w dziedzinie sztuki dramaturgicznej: Anny Zalewskiej-Uberman, Mirosława Barana i Wojciecha Owczarskiego. Po przeczytaniu wszystkich zakwalifikowanych do tego etapu tekstów, wyłonią oni stawkę finałową: 40 najciekawszych prac. Nie mają na to zbyt dużo czasu - kalendarz konkursu zobowiązuje ich do ogłoszenia listy już na początku marca.

Potem do pracy przystąpi Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie której znaleźli się w tym roku: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Jej zadaniem będzie wyłonienie uczestników ścisłego finału - trafi do niego maksymalnie pięć sztuk spośród półfinałowej czterdziestki, a ogłoszenie tytułów najciekawszych tekstów i nazwisk ich autorów zaplanowane jest na połowę kwietnia.

Ostatnie rozstrzygnięcie w tegorocznym konkursie nastąpi pod koniec maja, podczas dwunastej edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. W jej ramach najpierw - w dniach 22-27 maja - wszystkie pięć finałowych tekstów zostanie zaprezentowanych w formie czytań lub pokazów warsztatowych, a potem, 27 maja, odbędzie się gala wręczenia lauru, podczas którego okaże się, który z pięciu tekstów został przez członków Kapituły uznany za najlepszy.

Laureat tegorocznej, dziesiątej już, edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, odbierze na scenie gdyńskiego Teatru Miejskiego statuetkę w formie kostki i nagrodę pieniężną w kwocie 50 tys. zł. Na dodatek Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną przyzna jednemu z pięciu finałowych tekstów alternatywne jury, złożone z miłośników teatru.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest dziś najważniejszym rodzimym laurem dla autorów sztuk scenicznych. Stanowi swego rodzaju uzupełnienie także wręczanej w tym mieście Nagrody Literackiej Gdynia. Nagradzane i finałowe sztuki z powodzeniem znajdowały drogę na sceny polskich teatrów, a coroczne ogłoszenia finałowych piątek kreują hierarchię w polskim środowisku dramatopisarskim, zwracając uwagę na nazwiska twórców, których teksty często trafiają do czołówki zestawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji