Artykuły

Nocna rozmowa

Jest północ 13 grudnia. Przed wejściem do teatralnej malarni żarzą się koksowniki, grupy milicjantów z plas­tikowymi tarczami, przytu­pują, obok służbowych nys. Co pewien czas słychać strzały. Przed wejściem do budynku - dokładne spraw­dzanie przepustek...

Ale to przecież rok 1991. Strzały imitują petardy, a przepustki, to zaproszenia na spektakl szczególny - "Rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi" Ryszar­da Bienieckiego i Woj­ciecha Wójcika według sztuki Friedricha Durrenmatta - rzecz o totalitaryzmie, który pozbawia ludzi nad­ziei, bezwzględnie unicest­wia wolną myśl i tych , któ­rzy nie ulegli.

Przedstawienie, w którym grają Bogusław Daniele­wski (gościnnie) i Zbig­niew Lesień poprzedza krótki film, będący dokume­ntacją inwigilacji milicyjnej głównego bohatera, pisarza - opozycjonisty. Film kończy się dla milicji kompromitują­co. Teraz następuje dialog sceniczny. Dialog między pisarzem - intelektualistą, a nasłanym nań płatnym mordercą. Ten dialog koń­czy się dla bohatera tragicz­nie.

I gdy już okazuje się, że cała ta akcja była tylko pro­jekcją utworu literackiego, który pisarz wystukuje na maszynie - wyobrażeniem tego co napisane; słychać pukanie do drzwi i... stają w nich rzeczywiści już tym razem milicjanci z ubekiem na czele. Koniec. Nastrój znakomicie podkreśla som­nambuliczna muzyka Fryde­ryka Stankiewicza.

Na scenie spektakl, a na widowni publiczność dość niezwykła - działacze Zarzą­du Regionu NSZZ "Solidar­ność", duchowieństwo, wi­cewojewoda i prezydent miasta oraz - szefowie policji kaliskiej. Minęło przecież 10 lat. Znakiem czasów jest też wspólnie wypita po przed­stawieniu lampka wina.

"Rozmowa..." majster­sztykiem literackim zapewne nie jest. Zagrana jest jednak przez doświadczonych ak­torów bardzo dobrze, ale chyba w tym przypadku nie oceny artystyczne są najwa­żniejsze. Ta realizacja ma przypominać, przestrzegać, budzić refleksje, także w obecnym czasie. I to się przecież udało.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji