Artykuły

Rekordowy kryminał

W Londynie "Pułapka na my­szy" nie schodzi z afisza pra­wie od 50 lat. I nadal bije re­kordy popularności. Trafiła nawet do Księgi rekordów Guinnessa.

W sobotę (21.04) odbędzie się war­szawska premiera słynnego kryminału Agaty Christie. "Pułapkę na myszy" w Teatrze Kameralnym reżyseruje Jan Bratkowski. - To klasyka gatunku, dresz­czowiec w najlepszym tego słowa zna­czeniu, szlachetna rozrywka - mówi re­żyser. - Zachwyca tu nie tylko mistrzow­ska konstrukcja utworu, ale też poczucie humoru i dystans do gatunku - dodaje Jarosław Kilian, dyrektor artystyczny Te­atru Polskiego.

Sztuka powstała w 1947 roku na zamó­wienie BBC jako 30-minutowe słucho­wisko radiowe. Była prezentem na 80. urodziny królowej Marii. Kiedy Agata Christie rozbudowała ją z myślą o teatrze, trzech znanych reżyserów uznało sztukę za zbyt trywialną. Dopiero w 1952 roku przyjaciel autorki, producent Peter Saunders, doprowadził do premiery w niewiel­kim teatrze Ambassadors, ale za to w ob­sadzie gwiazd - główne role kreowali Ri­chard Attenborough i Sheila Sim.

Od tego czasu zmieniło się prawie wszystko: miejsce (w 1974 roku sztukę przeniesiono do budynku sąsiedniego te­atru St. Martin's), dekoracje, reżyseria, obsada. Te same pozostały jedynie dwa rekwizyty: skórzany fotel, w którym na scenie siedzi Mrs Boyle, i zegar na ko­minku, tak skonstruowany, by z widow­ni nie można było zobaczyć jego wska­zówek (to rozprasza uwagę oglądają­cych), oraz przede wszystkim styl przed­stawienia i tekst sztuki.

W grudniu 2000 roku odbył się 20-tysięczny spektakl. To najdłużej grane przedstawienie na świecie. W Księdze rekordów Guinnessa odnotowano najbar­dziej wytrwałego aktora: David Raven wystąpił w 4575 spektaklach jako Majo­ra Medcalf. Dotychczas w londyńskiej "Pułapce na myszy" wystąpiło prawie 300 aktorów i aktorek, wyprasowano 86 mil koszul, a podczas antraktów sprze­dano ponad 320 ton lodów.

Już wiadomo, że przedstawienie na sce­nie przy Foksal nie pobije londyńskich rekordów. Będzie tu grane tylko cztery razy. Potem Teatr Kameralny zostanie zamknięty. Ale spektakl przetrwa. Poka­zywany będzie w Teatrze Polskim przy Karasia.

Wystąpią: Izabella Bukowska. Domi­nik Łoś, Sławomir Głazek, Krystyna Królówna, Marta Alaborska, Wiesław Mich­nikowski, Adam Biedrzycki. Przekład sztuki - Hanna Baltyn. Autorką sceno­grafii jest Łucja Kossakowska, opraco­wanie muzyczne - Czesław Majewski. Premiera odbędzie się w sobotę 21 kwiet­nia o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji