Artykuły

Warszawa. Premiera "Obcy w lesie" w Guliwerze

18 lutego o godz. 17.30 w Teatrze Guliwer odbędzie się prapremiera sztuki Danuty Parlak "Obcy w lesie" w reż. Ireneusza Maciejewskiego.

"Obcy w lesie" to historia o mieszkańcach lasu zaniepokojonych pojawieniem się w okolicy kogoś nowego, obcego. Ciąg niefortunnych zdarzeń wzbudza w mieszkańcach jeszcze większą nieufność i niechęć do tajemniczego, nieproszonego gościa.

Z gniazda Pani Zięby znika niespodziewanie jedno z piskląt. Zrozpaczona matka wszczyna alarm, a Wiewióra i Rudy wyruszają na poszukiwania zguby. Wiedząc, że w lesie pojawił się Obcy, Rudy od początku obarcza go winą za porwanie pisklęcia. Co prawda rozsądny Wiewióra zauważa, że brakuje dowodów, żeby podejrzewać Obcego, jednak większość mieszkańców popiera Rudego i pochopnie osądza nieznanego przybysza. Wkrótce okazuje się również, że Niedźwiedziowi zniknął miód a Pani Dzikowa zastaje ogromny bałagan w legowisku

Kim jest obcy? I czy słuszne są przypuszczenia, że to on jest winien wszystkiemu, co przytrafia się mieszkańcom lasu?

"Obcy w lesie" to niezwykle mądra i pouczająca historia dla dzieci, ale nie tylko Bo któż z nas nie jest czasem "Obcym", który jest nowy albo "Rudym", który rzuca podejrzenia, jest nieufny i boi się nowego. Czasem tak łatwo pomylić się w osądzie. Ktoś nowy niekoniecznie musi być tym "złym", który do nas nie pasuje. Opowieść jest piękną lekcją tolerancji.

Spektakl jest połączeniem żywego planu oraz muppetowych lalek - naszych leśnych bohaterów. Przedstawienie dla dzieci od lat 4.

Książka "Obcy w lesie" na podstawie której powstał scenariusz do przedstawiania otrzymała wyróżnienie literackie Polskiej Sekcji IBBY 2015.

Słowo od autorki:

"Ta historia jest prawdziwa. Wydarzyła się kiedyś i może wydarzyć się w przyszłości. Pewnego dnia do lasu przyszedł Obcy...

Od czasu do czasu w naszym życiu pojawia się ktoś nowy, nieznany. Ktoś, kto inaczej wygląda, inaczej mówi, czasem z dziwnym, obcym akcentem. Spotkanie z tym, co inne i nieznane budzi niepewność. Kim jest ten obcy? Czego chce? Jaki jest? Dobry czy zły? Nie wiemy, co o nim myśleć. Jak się zachować? Różne domysły i pomysły kłębią się nam w głowie.

O tym jest ta historia. Pewnego dnia do naszego lasu przychodzi Obcy i..." / Danuta Parlak

Danuta Parlak - autorka książek dla dzieci ("Krokodyl" "Żyrafa i Mrówka", "Obcy w lesie", "Kapelusz Pani Wrony", "Pan Mruczek i Mysia Rodzina", "Zwariowana kałuża", "Tajemnicze notesy Tywonki"), słuchowisk radiowych (realizacje w Teatrze Polskiego Radia) oraz sztuk teatralnych (m.in. "Jakby nigdy nic", "Obcy w lesie", " Kapelusz Pani Wrony"). Mieszka w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji