Artykuły

Częstochowa. Filmy o Kantorze w Teatrze From Poland

Na kolejnej "Środzie filmowej" [29 marca] w Teatrze From Poland zaprezentowane zostaną rejestracje spektakli Tadeusza Kantora.

W TFP obejrzymy filmy: "Wielopole, Wielopole" z 1984 r. i "Niech sczezną artyści" z 1988 r. Pierwszy to dokument Andrzeja Sapiji, drugi - telewizyjny zapis przedstawienia prezentowanego w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie przez tamtejszy Ośrodek Teatru Cricot 2, Institut Fur Moderne Kunst z Norymbergi oraz Centro Di Ricerca Per Il Teatro z Mediolanu.

Inscenizacje Kantora nie mają klasycznej fabuły. To ciąg udramatyzowanych obrazów, oryginalnych wizji sceniczno-plastyczno-muzycznych. Tworzą one niezwykły świat, w którym - jak chce autor - "swój szczątkowy, niepełny żywot wiodą egzystencje i zdarzenia już umarłe, choć nie do końca zapomniane". Wspomnienia z dzieciństwa mieszają się z uniwersalnymi symbolami, wydarzenia odnotowane w kronikach historycznych z wydarzeniami z podwórka, subtelne metafory z siermiężną dosłownością. Intymne, na poły sentymentalne, na poły ekspresjonistyczne, wyznanie artysty nabiera cech uniwersalnych.

Na zdjęciu" łóżko ze spektaklu Tadeusza Kantora "Wielopole, Wielopole".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji