Artykuły

Poznań. Ze sztangą do doskonałości w Nowym

W foyer teatru stanęła minisiłownia. Aktorzy ćwiczą tu swoje role. W spektaklu "Na obraz i podobieństwo swoje" (premiera odbędzie się w sobotę) opowiadają o ciele.

Na scenie - dziewczyna w różowym kostiumie i czapce z daszkiem (Martyna Zaremba Maćkowska) rytmicznie ćwiczy podnoszenie nogi. Obok prężą mięśnie dwie inne bohaterki spektaklu (Alicja Juszkiewicz i debiutująca na scenie Teatru Nowego Anna Langner). - Napierdalać! - komenderuje stojący w centrum Grzegorz Gołaszewski (w klapkach ubranych do białych skarpet i w dresie).

- Ten spektakl narodził się dzięki mojej rodzinie - opowiada reżyser, Piotr Trojan. - Mój brat brał sterydy i stał się przez to olbrzymim człowiekiem. Poszedłem jego śladem i z moim ciałem zaczęły dziać się dziwne rzeczy - opowiada reżyser. - Nie akceptuję swojego wyglądu do dziś. Od dziesięciu lat ćwiczę na siłowni, spotykam tam różnych ludzi i spisuję ich wspomnienia. Chciałem to wszystko ocalić i przenieść na scenę - tłumaczy Trojan.

Drugi motyw spektaklu to próba opowiedzenia o fenomenie programu Mars One. To prywatna inicjatywa holenderskiego przedsiębiorcy Basa Lansdorpa, której celem jest stworzenie stałej kolonii ludzkiej na Marsie. Program zakłada też wykreowanie w przyszłości reality show, w którym można będzie śledzić życie mieszkańców Marsa. - Dolecieć tam jest w miarę łatwo, ale nie wiadomo, czy da się stamtąd cokolwiek przekazywać, bo czas biegnie tam inaczej - mówi dramaturg Teatru Nowego, Michał Pabian.

- Trudno pogodzić wizję świata, kreowanego przez Pismo Święte ze światem ludzi, którzy próbują konstruować społeczeństwo doskonałe zaczynając od własnych ciał - uważa Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego. - Polacy znajdują się w czołówce narodów, które na masową skalę robią sobie tatuaże. A ja się zastanawiam, jak próba zmiany własnej cielesności ma się chociażby do księgi "Genesis", gdzie mowa o stworzeniu człowieka przez Boga? I jak daleko możemy się jeszcze posunąć w procesie doskonalenia samych siebie? - pyta Kruszczyński.

Premiera - w sobotę o godz. 19.30 na Scenie Nowej. Kolejne spektakle - w niedzielę i we wtorek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji