Artykuły

Cztery kobiety Hoffmanna

Po kilku artystycznych klęskach jest szansa na interesującą premierę na stołecznej scenie operowej. "Opowieści Hoffmanna" realizuje słynny inscenizator Harry Kupfer.

Jedyna opera Jacques'a Offenbacha przynosi podobno pecha dyrektorom teatrów, którzy decydują się ją wystawić. Odważnych jednak w świecie nie brakuje, bo od lat cieszy się ona ogromną popularnością u widzów. Tylko szefowie polskich oper wolą nie ryzykować. W warszawskim Teatrze Wielkim "Opowieści Hoffmanna" po raz ostatni można było obejrzeć ponad ćwierć wieku temu.

Offenbach to mistrz paryskiej operetki - pełnej pikantnych żartów, frywolnych kupletów czy szalonego kankana. Przez całe życie marzył jednak o tym, by skomponować poważne dzieło. Gdy się do tego zabrał, prace przerwała śmierć. "0powieści Hoffmanna" jednak wystawiono i odniosły ogromny sukces już na prapremierze w Paryżu w 1881 roku. Libretto opery, oparte na opowiadaniach niemieckiego romantyka E.T.A. Hoffmanna, opowiada o trzech dawnych nieszczęśliwych miłością poety.

W finale pozostaje on samotny, gdyż opuściła go czwarta kobieta, z którą miał nadzieję związać swój los. Mroczna opowieść przepełniona jest znakomitą muzyka, a barkarola z tzw. aktu weneckiego stała się ogromnym przebojem.

"0powieści Hoffmanna" to ogromne wyzwanie dla reżysera, ale można się spodziewać, że podoła mu inscenizator tak doświadczony jak Harry Kupfer, który zrealizował już ok. 200 premier. W Warszawie Kupfer pozostaje wierny ideom Offenbacha, który chciał, by w cztery ukochane Hoffmanna wcieliła się jedna śpiewaczka, dla jednego wykonawcy przewidział też partie czterech czarnych charakterów stających na drodze poety.

Nie każdy teatr dysponuje solistami mogącymi podjąć się tak trudnego zadania, ale tylko wówczas "0powieści Hoffmanna" zyskują metafizyczny sens. Główne partie powierzono artystom zagranicznym. Hoffmanna zaśpiewają na zmianę; Richard Troxell i Emmanuel di Villarosa, ukochanymi poety będą Georgia Jarman i Luz de Alba.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji