Artykuły

Gdańsk. Splendory rozdane

Mikołaj Trzaska, Paweł Machcewicz i Andrzej Nowakowski laureatami nagród "Splendor Gedanensis". Tytuł Mecenasa Gdańskiej Kultury otrzymała firma Ziaja.

Za nami kolejna, 44 już odsłona Nagród Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis". To najbardziej prestiżowe i najstarsze gdańskie wyróżnienie w zakresie kultury. Pierwszy raz nagrody przyznano w 1973 roku. Od tego czasu wręczane są każdego roku i wędrują do artystów, których wkład w promocję i rozwój tutejszej kultury był największy. Laureatami nagrody, w latach wcześniejszych, byli tacy twórcy jak: Paweł Huelle, Honorata Martin, zespół Trupa Trupa czy Adam Nalepa i Michał Szlaga.

Kto nominowany?

W tegorocznej edycji wydarzenia nominowanych do nagrody było dziesięć osób: Dominik Bukowski za płytę SUFiA, Marcin Dymiter za wystawę "Polish Soundscapes", Dorota Kolak za rolę w filmie "Zjednoczone stany miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, Aurora Lubos za spektakl "Witajcie/Welcome" czy Paweł Machcewicz za stworzenie wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wśród nominowanych do nagrody artystów znaleźli się także pomysłodawca monografii SĄD. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga/Judgment. "The Last Judgment" by Hans Memling - Andrzej Nowakowski, Krystyna Stańko za płytę "NOVOS ANOS", Mikołaj Trzaska za muzykę do filmu "Wołyń" Smarzowskiego, reżyser Jarosław Tumidajski za spektakle "Kreacja" i "Uwiedzeni" Teatru Wybrzeże oraz Julita Wójcik za wystawę "Bez widoków".

Lista nominacja była znacznie krótsza niż w latach poprzednich. Z zacnego grona artystów wybrano trzech, którzy zostali uhonorowani nagrodami w wysokości 10 tys. złotych oraz dyplomami. Wyróżnienia otrzymali Paweł Machcewicz, Andrzej Nowakowski i Mikołaj Trzaska.

Za co nagrody?

Nagroda dla Pawła Machcewicza, historyka, politologa i wykładowcy akademickiego, została przyznana za zasługi przy stworzeniu unikatowej wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystawa, bez wątpienia, przyniosła miastu i samemu Muzeum wielki rozgłos, stając się przy okazji narzędziem politycznej walki. Machcewicz na gali dziękował swoim współpracownikom i wyrażał nadzieję na to, że wystawa będzie symbolem autonomii kultury, bez propagandowych sztamp. Dyrektor ogłosił również datę otwarcia instytucji. Bramy Muzeum II Wojny Światowej otworzą się 23 marca.

Andrzejowi Nowakowskiemu nagrodę przyniósł album SĄD."Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Książka jest wyjątkową monografią najpopularniejszego i najważniejszego obrazu Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nowakowski odpowiada za koncepcję merytoryczną i edytorską tej monumentalnej książki, w której znajdziemy ponad 450 fotografii i ciekawe teksty analityczne i interpretacyjne. Nowakowski, krakus z pochodzenia, gdańską nagrodę przyjął ze wzruszeniem. - Cieszę się, że mogę obierać nagrodę za coś, co było dla mnie tak wielka radością - podsumował wyróżnienie.

Trzecim z laureatów 44. Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury został Mikołaj Trzaska. Kompozytor, saksofonista i klarnecista zasłynął swoimi licznymi projektami muzycznymi. Znany z występów z zespołami Miłość, Łoskot czy Masło muzyk, otrzymał wyróżnienie za stworzenie muzyki do filmu Wojtka Smarzowskiego pt. "Wołyń". Głośne dzieło otrzymało szereg nominacji i nagród na festiwalach filmowych w całym kraju, teraz przyszedł czas na twórcę muzyki do filmu. Muzyki, bez której obraz byłby znacznie uboższy. Okazuje się, że kompozytorska przygoda Trzaski rozpoczęła się przypadkiem - od kumpelskiej rozmowy przy piwie. Tym bardziej szczęśliwy wydaje się to zbieg okoliczności.

Nagrodę dla Mecenasa Gdańskiej Kultury otrzymała Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. za wsparcie sponsorskie projektów Teatru Wybrzeże.

Uroczystość zakończył koncert Doroty Miśkewicz, która zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej, nominowanej do Fryderyka, płyty "Piano.pl".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji