Artykuły

Szczecin. VI Dni Kultury Żydowskiej Adlojada

Liczne dyskusje, prelekcje, czytanie teatralne, spektakl, wystawa, koncert. Rozpoczyna się szósta edycja Dni Kultury Żydowskiej Adlojada. Ideą jest stworzenie w Szczecinie przestrzeni do dyskusji inspirowanej kulturą żydowską. Festiwal potrwa tydzień.

W najbliższych dniach w programie m.in.:

Czytanie sceniczne sztuki Andrzeja Niedoby "Kim pani jest?", z udziałem aktorek Ewy Sobczak i Ewy Sobiech z Teatru Współczesnego. Rozmowa na temat przeszłości spowoduje, że Astrid nie jest już pewna ani przeszłości, ani tożsamości. W poniedziałek (20.03) w Teatrze Małym o godz. 17. Wstęp wolny.

We wtorek (21.03) w Centrum Dialogu Przełomy o godz. 16 w dyskusji z okazji Roku Reformacji udział wezmą o. Maciej Biskup, Sebastian Duda, bp. Mieczysław Czajko, pastor Sławomir Sikora. Wstęp wolny.

Nekropolie, cmentarze i pamięć o regionie. Dyskusja w środę (22.03) w Sali Senatu US przy al. Jana Pawła II 22a. Udział wezmą: Lech Karwowski, Paweł Migdalski, Mikołaj Rozen, Robert Stankiewicz. Godz. 9. Wstęp wolny.

Rozmowa wokół numeru "Więzi" pt. "Sumienie, czyli godność". Goście: Bogdan Balicki, Jaromir Brejdak, ks. Andrzej Draguła, Sebastian Duda, Izabela Sikora. Środa (22.03), Secesja Cafe przy Jana Pawła II 19/1 o godz. 19. Wstęp wolny.

Prezentacja książki "Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera" (red. Adrian Glenia i Jakub Kornhauser). Goście: Marta Baron, Jakub Kornhauser, Piotr Michałowski, Andrzej Skrendo. Czwartek (23.03), od godz. 9 w Sali Rady Wydziału Filologicznego US przy al. Piastów 40 b (budynek IV). Wstęp wolny.

23 marca o godz. 16 prelekcja Artura Tanikowskiego na temat sztuki o żydowskiej traumie Marca '68. W Muzeum Tradycji Regionalnych. Wstęp wolny.

Po spektaklu "Skocznia w Jerozolimie" w reż. Pawła Kamzy, w dyskusji o pamięci w teatrze udział wezmą Anna Augustynowicz, Inga Iwasiów i Kamila Paradowska. 24 marca o godz. 19.30 Wstęp 12 zł (dyskusja o godz. 21).

25 marca w gmachu Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27) o godz. 17 Muzeum Narodowe otworzy wystawę "Świat utracony. Żydzi polscy - fotografie z lat 1918-1939". Wśród sfotografowanych znajdziemy ludzi zwyczajnych i wybitnych, zamożnych i biednych. Z dużych miast i małych miasteczek. Są to obrazy uchwycone na krótko przed tragedią - świat, w którym żyją ich bohaterowie, niebawem zostanie zniszczony. Wystawa pochodzi z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wstęp wolny.

Libelid to wybór przedwojennych pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu. Założeniem muzycznym było połączenie brzmień akustycznych i elektronicznych, stąd nowoczesny syntezator OP-1 i looper spotykają się tu z cymbałami, wiolonczelą, mandoliną, trąbką. 26 marca w Słowianinie o godz. 18. Bezpłatne bilety na koncert trzeba odebrać w kasie MN przy ul. Staromłyńskiej 27, Słowianinie albo Secesji Cafe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji