Artykuły

Kraków. Wyspiański w pigułce i goście z 6. Piętra

Sobota. "Wesele", "Wyzwolenie" i "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego podczas jednego spektaklu. Poniedziałek. Warszawski Teatr 6. piętro z gościną w Operze Krakowskiej.

Premiera tryptyku "Wędrowanie", pierwszej w historii jednoczesnej inscenizacji trzech dzieł Wyspiańskiego, odbyła się 11 listopada 2014 roku na deskach Teatru STU. Spektakl wraca na scenę po niemal trzech latach. Krzysztof Jasiński, aktor, reżyser i były dyrektor Teatru STU, tryptykiem "Wędrowanie" postawił innym twórcom wysoką poprzeczkę. W historii polskiego teatru nikt bowiem nigdy nie zagrał "Wesela", "Wyzwolenia" i "Akropolis" jednocześnie. - Żaden teatr nie wystawił po kolei tych trzech tytułów. Ze względu na kontaminację dramatów w jeden spektakl zostały z nich wydobyte ich esencjalne wątki, podporządkowane tematowi nadrzędnemu: wtajemniczeniu w los polski. Czy możliwe jest przełamanie koła owego losu poprzez jednostkowe wyzwolenie i samoświadomość prowadzące ku ogólnonarodowemu przebudzeniu? Czy - jak wyobrażali to sobie romantycy - zadaniu temu może sprostać tylko wybrana jednostka czy może to nasz wspólny obowiązek? - pyta Krzysztof Jasiński, reżyser tryptyku. I tłumaczy: - Wyspiański w autorskim zestawieniu trzech tekstów wyprowadza widza z izby bronowickiej chaty, wiedzie go przez piekła i nieba prób, jakim poddają go Maski z "Wyzwolenia", i prowadzi na wzgórze wawelskie - centralne miejsce polskiej świadomości historycznej, które zostaje niejako nawiedzone przez wielkie mity judeochrześcijańskie. Ostatecznym tematem sztuki jest imperatyw duchowego zmartwychwstania rozumianego jako wyzwolenie z duchowej nędzy, odnowienie duszy polskiej, a zarazem zadanie stojące przed każdym z nas. Wystąpią: Jerzy Trela, Beata Rybotycka, Monika Kępka, Dorota Kuduk, Agata Myśliwiec, Ewa Porębska, Anna Szymań-czyk, Marcel Borowiec, Grzegorz Gzyl, Robert Koszucki, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Kwiatkowski, Michał Meyer, Grzegorz Mielczarek, Michał Mikołajczak, Krzysztof Pluskota, Andrzej Róg, Wojciech Skibiński, Rafał Szumera, Wojciech Trela, Mariusz Witkowski, Marcin Zacha-rzewski, Krzysztof Zawadzki oraz muzycy - Piotr Grząślewicz i Marcin Hilarowicz. W spektaklu wykorzystano muzykę Jana Kantego Pawluśkiewicza, Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Grząślewicza oraz Marcina Hilarowicza.

Tryptyk "Wędrowanie" obejrzymy 18 marca o godz. 18 w Teatrze STU (al. Krasińskiego 16-18). Bilety w cenie 100 zł na stronie scenastu.com.pl. Przedstawienie potrwa 230 minut. Kolejny spektakl 22 kwietnia.

**

"Miłość w Saybrook" obejrzymy 20 marca o godz. 17.30 i 20 w Operze Krakowskiej (Lubicz 48). Bilety od 90 do 150 zł do nabycia na stronie teatralne-delfini.pl oraz w kasie opery.

MIŁOSC W STYLU WOODY-EGO ALLENA

-> PONIEDZIAŁEK. Warszawski Teatr

6. piętro z gościną w Operze Krakowskiej. Znani i lubiani aktorzy z wielkiego ekranu zapraszają na komedię "Miłość w Saybrook" Woody'ego Allena. W jaki sposób Woody Allen opowiada o uczuciach? Na pewno z humorem i szczyptą złośliwości. Zaskakuje, miesza różne konwencje, bohaterów często doprowadza do irracjonalnych zachowań. "Miłość w Saybrook" w reżyserii Eugeniusza Korina łączy komedię, absurdalną groteskę oraz kryminał, co daje dwugodzinną esencję miłości. Małżeństwo z siedmioletnim stażem (psycholożka - w tej roli Sonia Bohosiewicz oraz ortodonta - Marcin Perchuć) w swoim uroczym domu w miasteczku Old Saybrook świętuje kolejną rocznicę ślubu. Wśród gości są ich krewni - siostra pani psycholog, właścicielka sklepu z bielizną (Joanna Liszowska) oraz jej mąż, chirurg plastyczny (Wiktor Zborowski). Niespodziewanie w domu pojawiają się jego dawni właściciele - księgowy i poeta (Szymon Bobrowski) oraz nieśmiała żona (Anna Cieślak), którzy informują obecnych mieszkańców o pewnym schowku. Niebawem do gości dołącza tajemniczy mężczyzna (Andrzej Ponie-dzielski), który zaczyna śpiewać The Beatles... Jak zakończy się ta historia? Znając Woody'ego Allena - zaskakująco.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji