Artykuły

Bydgoszcz. Poniedziałkowe spektakle w Operze i Mózgu

W poniedziałek Międzynarodowy Dzień Teatru. W Bydgoszczy dwie ciekawe propozycje spoza stałego repertuaru. W Operze Nova - "Słoneczni Chłopcy", przebój z Piotrem Fronczewskim i Krzysztofem Kowalkowskim w rolach głównych. W Mózgu - "Ludzie mówią" teatru niebopiekło.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r. podczas światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. 27 marca to rocznica otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie w ponad stu krajach na całym świecie. Bydgoscy teatromani też będą mieli okazję do świętowania

Znane nazwiska w Operze Nova

Wspaniali komicy Willy Clark (Piotr Fronczewski) i Al Lewis (Krzysztof Kowalewski) przez wiele dziesięcioleci tworzyli słynny duet estradowy Słoneczni Chłopcy. Ich zabawne skecze i komediowe scenki śmieszyły do łez kilka pokoleń widzów. Niestety, teraz okres popularności i sławy już minął. Od wielu lat skłóceni i pełni wzajemnych pretensji, nie występują na scenie i nie utrzymują ze sobą żadnych kontaktów. Aż do momentu, kiedy nagle pojawi się kusząca propozycja zarobienia dużych pieniędzy i powrotu na szczyty kariery. Żeby to osiągnąć, muszą zapomnieć o wzajemnej nienawiści i wystąpić w jednej ze swoich najśmieszniejszych scenek w popularnym programie telewizyjnym. Ale jak mają to zrobić, kiedy na sam dźwięk głosu partnera reagują atakami niepohamowanej złości?

"Słoneczni Chłopcy" [na zdjęciu], sztuka znakomitego amerykańskiego dramatopisarza Neila Simona, należy do tych komedii z najwyższej półki, które z humorem, ironią i wyrozumiałością opowiadają o życiu w jego małostkach, wstydach i upadkach. Od momentu powstania w 1972 r. otrzymała wiele prestiżowych nagród teatralnych, była grana na wszystkich kontynentach, parokrotnie święciła tryumfy na Broadwayu, doczekała się kilku adaptacji telewizyjnych - w jednej z nich zagrał sam Woody Allen, a jej wersja filmowa otrzymała ponad 20 nominacji i nagród, z Oscarami i Złotymi Globami włącznie.

Wersję, którą zobaczymy w Bydgoszczy wyreżyserowała Olga Lipińska. Dodatkową atrakcją jest także gościnny występ Pawła Wawrzeckiego, Hanny Śleszyńskiej, Bartosza Budnego, Jakuba Ehrlicha, Dawida Pokusy, Jarosława Sucharskego i Igora Obłozy, którzy pojawią się w sekwencji telewizyjnej. Po antrakcie scenę zastąpi na pewien czas kinowy ekran. Będziemy świadkami prób do występu naszych głównych bohaterów sztuki.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety kosztują 85, 115 i 135 zł.

***

"Ludzie mówią" w Mózgu

"Ludzie mówią" to kolejne przedstawienie w dorobku teatru niebopiekło. Przedstawienie, które jest konsekwencją drogi obranej przez teatr. Drogi penetrującej zakamarki ludzkich ułomności. To spektakl o miłości. O tęsknocie za uczuciem, o ludzkim poszukiwaniu dobra, które trafia na grunt ohydnej manipulacji z wykorzystaniem wiary. Wiary w Boga. I o tym, że ślepa wiara w czystość intencji tego, który o niej naucza, staje się powodem osobistego dramatu bohaterki spektaklu. Bohaterki skazanej na ostracyzm miejscowej społeczności, wynikający z ludzkiej małości, ale też strachu przed dotknięciem prawdy - trudnej, bolesnej, niewygodnej, burzącej ustalony i ślepo respektowany porządek życia w wierze.

Jest też o zdradzie. O sprzeniewierzeniu się wierze. O zatracie człowieczeństwa, o straszliwym egoizmie tego, który składał śluby, by stać po stronie dobra, po stronie miłości, po stronie sacrum, a który to sacrum profanuje, czyniąc z niego narzędzie pomocne do zaspokajania swoich chorych pragnień.

To spektakl, w którym człowiek pozostaje samotny z pulsującym pytaniem o znaczenie prawdy, znaczenie wiary, znaczenie zdrady, znaczenie miłości.

Niezależny teatr niebopiekło powstał w Bydgoszczy w 2003 r. z inicjatywy Andrzeja Stróża, przez lata związanego z Trzecim Teatrem w Drodze, dyrektora odbywającego się w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Inne Sytuacje. Tematyka spektakli teatru niebopiekło oscyluje wokół pytania podstawowego: "Skąd zło?" i daleka jest od popularnej wrzawy medialnej, starając się jednak dotykać rzeczy ważnych i trudnych.

Spektakle w poniedziałek i wtorek o godz. 19. Bilety kosztują 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji