Artykuły

Tragedia na wesoło

MICHAŁ Zadara przenosi akcję operetki Aleksandra Fredry z gospody we włoskich Apeninach do współczesnego, przydrożnego baru pod Kielcami. W libretcie Fredry odkrywa wątki handlu ludźmi, przykryte warstwą prawie surrealnej komedii. Swoje dzieło nazywa operetką interwencyjną.

Jest to pierwsza realizacja tekstu Fredry przygoto­wywana przez Michała Zadarę i jego druga współpraca w teatrze (po "Wizycie starszej pani") z Jackiem "Bu­dyniem" Szymkiewiczem z zespołu Pogodno. Budyń komponuje współczesną muzykę, a na instrumentach grają aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie.

- Ten Fredro nam dobrze znany czy te sposoby na wystawianie Fredry są tak silne i w reżyserach, i aktorach, że trudno się z nich wyłamać - mówi reżyser. - To jest praca na wiele lat. Jeżeli ataku­jemy Fredrę, to lepiej zrobić to od takiej strony, kiedy on nie narzuca nam sztywnych interpretacji. Widzimy, że jest to coś innego, widzimy że jest to rzecz, która łączy dwie skrajności, czyli - jak w naszym przypadku - facetów handlujących ży­wym towarem i fajne piosenki. I ta zbitka jest tak dziwna, że może spowodować nowe podejście do operetki i Fredry.

W inscenizacji zobaczymy mi.n.: Barbarę Biel, Marię Dąbrowską, Michała Lewandowskiego, Grażyna Madej, Pawła Niczewskiego, Konrada Pawickiego, Jacka Piątkowskiego, Kingę Piąty, Wojciecha Sandacha i Przemysława Walicha.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji