Artykuły

Kraków. Wraca "Teatr w Krakowie. Prolog"

Historia Teatru im. Juliusza Słowackiego i skupieni wokół niego ludzie są bohaterami spektaklu "Teatr w Krakowie. Prolog".Tytuł w reżyserii Remigiusza Brzyka wraca na afisz 20 kwietnia.

Jak rodził się nowoczesny krakowski teatr? Kto go tworzył, co wystawiano na scenie? "Kraków narodowej sztuce - taki napis 21 listopada 1893 umieszczono na nowoczesnym, pozłacanym, oświetlanym energią elektryczną budynku przy placu św. Ducha 1. Tego dnia, pod wodzą wizjonera Tadeusza Pawlikowskiego, działalność zaczął tam Teatr Miejski. Scena bardzo szybko stała się matecznikiem nowoczesnego i odważnego teatru.

Perypetie Teatru im. Juliusza Słowackiego i związani z nim ludzie stali się inspiracją dla jednego z projektów ubiegłorocznej akcji "Wyspiański wyzwala. Twórcy związani z teatrem na podstawie znalezionych materiałów i dokumentów z archiwów stworzyli żywe, dialogujące z dzisiejszą rzeczywistością przedstawienie. - Nasi aktorzy, niczym przewodnicy, archeolodzy, a jednocześnie kontynuatorzy tego wielkiego dzieła, próbują zgłębić tajemnice tak budynku, jak i niespokojnych czasów, w których artystom przyszło tworzyć. To próba twórczej dyskusji z historią, ale także chęć uchwycenia czegoś tak ulotnego i nieokreslonego jak marzenie. Marzenie o teatrze mądrym, żywym, poszukującym i oddychającym wraz z miastem - tłumaczy Remigiusz Brzyk, reżyser spektaklu.

-> Spektakl "Teatr w Krakowie. Prolog", 20 kwietnia (czwartek) o godz. 11 na Dużej Scenie (plac św. Ducha 1). Bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny) na stronie slowacki.krakow.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji