Artykuły

Częstochowa. Teatralna premiera "Miasta Szklanych Słoni" Sieniewicza

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie wystawia teatralną adaptację powieści "Miasto Szklanych Słoni" Mariusza Sieniewicza. Reżyser Andrzej Bartnikowski zapowiedział, że będzie to teatr wizyjny i oniryczny. Premiera w sobotę.

Mariusz Sieniewicz (ur. w 1972 r.) to olsztyński prozaik i felietonista. Jest autorem kilku powieści, za które został nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike. "Miasto Szklanych Słoni", wydane w 2010 r., otrzymało Literacką Nagrodą Warmii i Mazur "Wawrzyn" za 2010 r.

Jak powiedziała Joanna Karkoszka-Toborek z częstochowskiej sceny, spektakl Andrzeja Bartnikowskiego odwołuje się do wyobraźni i pokazuje istnienie wielu światów. - Reżyser eksperymentuje łącząc różne konwencje teatralne, a aktorzy poprowadzą widzów przez świat wyobraźni bohaterów "Miasta Szklanych Słoni" używając nietypowych w teatrze dramatycznym technik - dodała. Chodzi m.in. o osadzenie przedstawienia w technice tzw. czarnego teatru, czyli rodzaju niemego widowiska scenicznego odgrywanego na ciemnej scenie i z użyciem odpowiedniego oświetlenia.

Zdaniem reżysera spektaklu, teatralna adaptacja tekstu Sieniewicza niesie ze sobą "dużą dawkę inscenizacyjnego szaleństwa". - To teatr formy, wizyjny, oniryczny. Realizm magiczny w czystej postaci. Tutaj nic nie będzie takie, jak się początkowo wydaje - podkreślił Bartnikowski.

Dodał, że powieść stawia wiele pytań. - Po pierwsze, czy istnieje coś takiego jak jedna obiektywna rzeczywistość? Czy może jest tak, że różne subiektywne punkty widzenia są tak samo uprawnione? Jak skonfrontujemy te różne sposoby patrzenia, to mamy szansę na szerszą perspektywę percepcji rzeczywistości. To się w książce przekłada na motyw głównego bohatera - okulisty Kwiecistego, który w specyficzny sposób leczy swoich pacjentów: wzmacnia ich wadę wzroku. A kiedy ją wzmacnia, oni zaczynają poprzez swoje iluzje postrzegać głębsze warstwy rzeczywistości. Widzą coś, czego wyleczeni już by nie zobaczyli - zaznaczył reżyser.

Sobotnią premierę spektaklu, poprzedzi piątkowe spotkanie z autorem książki.

Obok Bartnikowskiego spektakl stworzyli: asystentka reżysera Sylwia Karczmarczyk-Bartnikowska oraz twórcy: muzyki - Marcin Rumiński, scenografii - Monika Wójcik i choreografii - Witold Jurewicz.

Spektakl wpisuje się w obchody jubileuszu 90-lecia istnienia Stałego Zespołu Aktorskiego w Częstochowie. Pierwszy zespół powstał tam w 1927 r., a skompletował go częstochowski aktor Jan Otrembski. Pierwszym spektaklem nowego zespołu były "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry, wystawione 15 marca 1927 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji