Artykuły

Poznań. Malta Festival w Starym Browarze

Tradycyjnie Malta Festival zawita w najbliższych dniach do Starego Browaru. W ramach "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie" zobaczymy tu projekty artystów z Brazylii, USA, Rumunii, Skandynawii i Polski, w tym produkcje Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk dla dorosłych i dla dzieci.

Nie zabraknie też wykładów performatywnych i paneli dyskusyjnych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Słodowni +3 lub w Galerii na Dziedzińcu Sztuki.

Joanna Leśnierowska, kurator programu o edycji SBNT na Malcie 2017:

Podczas tegorocznego Starego Browaru Nowego Tańca na Malcie spotykamy się w praktyce i praktykujemy spotkanie - kuratorów, artystów i publiczności - wierząc, że wielorakie, współdziałające, współodpowiedzialne, myślące kolektywnie

My, naród

czy raczej

My.

wciąż jest możliwe.

Nie tylko na polu współczesnej choreografii.

***

Program SBNT na Malta Festival 2017:

Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn

spektakl (Polska, Brazylia)

16-17.06, 19.00 / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN, polska premiera

--

Yanka Rudzka. Gesty i tropy

panele dyskusyjne

17-18.06, od 12.00 do 16.00 / Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki, wstęp wolny

--

Everything You Have Is Yours?

spektakl

Hadar Ahuvia (USA)

18.06, 19.00 (30') / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN

--

Matki ze stali

spektakl w j. angielskim

Mădălina Dan, Agata Siniarska (Rumunia, Polska)

19.06, 19.00 (50') / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN

--

DOoKOŁA

spektakl dla dzieci w wieku 1,5-3 lat wraz z opiekunami

Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska (Polska)

20.06, 14.00, 17.00 (45') / Studio Słodownia +3, wstęp 15 PLN, w ramach GENERATOR MALTA

--

Think Tank Choreograficzny / spektakle i wykłady performatywne:

Nobody's Business Doing Nobody's Dance

spektakl w języku angielskim

21-23.06, 10.00-15.00 / Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki, wstęp wolny

--

walk+talk Poznań

wykłady performatywne

z udziałem Marii Stokłosy i Frédérica Giesa (23.06) oraz Alice Chauchat i Anny Nowickiej (24.06), coaching: Philipp Gehmacher (Austria)

23-24.06, 19.00 (90') / Studio Słodownia +3, sesje zamknięte, polska premiera

--

Bilety do nabycia w Punktach Info Starego Browaru (z wyjątkiem "Dookoła") i na www.malta-festival.pl

Kurator programu: Joanna Leśnierowska / współautor tegorocznej edycji: Mateusz Szymanówka

***

Omówienia wydarzeń przygotowanych przez SBNT w ramach Malta Festival 2017

Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn (PL, BR)

spektakl

16-17.06, 19.00 / Studio Słodownia +3

wstęp 15 PLN, polska premiera

Podążając śladem artystycznych gestów polskiej choreografki Yanki Rudzkiej (1916-2008), uznawanej za jedną z najważniejszych artystek tańca modern w brazylijskim Salvadorze, materiałem wyjściowym dla Zaczynu są niestylizowane tańce tradycyjne - polski oberek i brazylijska samba de pé - oraz towarzyszące im narracje. Projekt powstał w 2016 r. w Salvadorze w ramach rezydencji łączącej polskich i brazylijskich tancerzy. Twórcy spektaklu stawiają pytanie o to, jak kultura tradycyjna może inspirować współczesną choreografię i odpowiadają na nie inscenizacją spotkania praktyków. To ono pozwala na zgłębianie i celebrowanie wspólnotowości oraz ekstatycznego i transformacyjnego wymiaru tańca.

Pomysł: Joanna Leśnierowska; kompozycja: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska we współpracy z tancerzami; taniec: Anderson Danttas, Marcelo Galvo, Paweł Grala, Sinha Guimares, Agnieszka Kryst, Janusz Orlik, Katarzyna Sitarz, Neemias Santana, Zofia Tomczyk; dramaturgia i światło: Joanna Leśnierowska; pejzaż dźwiękowy: Janusz Orlik; wsparcie badawcze: Maciej Rożalski; realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski; grafika: Michał Łuczak; produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Baobab Productions, Salvador; projekt zrealizowany w ramach "Roku kultury polskiej w Brazylii" (2016) dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, culture.pl.

--

Yanka Rudzka. Gesty i tropy.

panele dyskusyjne

17-18.06, od 12.00 galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki

wstęp wolny

Dyskusyjna odsłona projektu kontynuującego zainicjowane w 2016 r. badania nad twórczością Yanki Rudzkiej - wybitnej, a dotąd u nas nieznanej choreografki, która w latach 50. XX w. poprowadziła pionierską w Brazylii taneczną edukację i zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę tańca współczesnego. Spotkania przybliżą polskiej publiczności postać artystki. Razem z gośćmi z Brazylii będziemy podążać śladami jej fascynacji kulturą tradycyjną, postawimy pytania o znaczenie tej kultury dla współczesnej sztuki i podejmiemy często problematyczne kwestie kulturowych zapożyczeń i zawłaszczeń.

W dyskusjach wezmą udział m.in. Lia Robatto (asystentka i solistka Yanki Rudzkiej), prof. Maria Claudia Alves Guimares, badaczka życia Rudzkiej (Federalny Uniwersytet w Pernambuco), dr Maciej Rożalski (Uniwersytet w Santo Amaro), Anna Królica (kurator i krytyk tańca), Cristina Castro (dyrektor festiwalu Vivadança w Salvadorze), Joanna Leśnierowska (kurator projektu).

--

"Everything You Have Is Yours?"

spektakl

Hadar Ahuvia (US)

18.06, 19.00 (30') / Studio Słodownia +3

wstęp 15 PLN

Spektakl podejmuje problem konstrukcji izraelskiej tożsamości zbudowanej na zapożyczeniach z kultury palestyńskiej i jemeńskiej. Tancerki naśladują i objaśniają instruktażowe filmy izraelskich tańców ludowych tworzone zarówno przez Izraelczyków, jak i amerykańsko-chrześcijańskich syjonistów. Jednocześnie ucieleśniają dystans i bliskość, które odczuwają wobec samego Izraela i własnej "izraelskości". W ten sposób powstaje swego rodzaju sprzężenie zwrotne, które pozwala na upowszechnianie się i utrwalanie narodowej tożsamości.

Koncept i choreografia: Hadar Ahuvia; wykonanie: Hadar Ahuvia, Mor Mendel, dramaturgia: Rowan Magee; multimedia: Gil Sperling; spektakl powstał dzięki wsparciu: Movement Research NYC.

--

"Matki ze stali"

spektakl w j. angielskim

Mădălina Dan, Agata Siniarska (RO, PL)

19.06, 19.00 (50') / Studio Słodownia +3

wstęp 15 PLN

Projekt jest praktyką płaczu w sytuacji performatywnej - badaniem fenomenologii łez, które porusza wiele tematów, takich jak pamięć, historia, śmierć, szczęście, kruchość, niewinność, siła czy też futurystyczne ontologie. Artystki pytają o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne, z zagadnieniem okazywania emocji. W ten sposób zestawiają doświadczenia osobiste z ikonicznymi scenami płaczu, wywodzącymi się z kontekstu wschodnioeuropejskiego, i jednocześnie badają, jakie emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się (lub nie) wyrazić je publicznie.

Pomysł i wykonanie: Mădălina Dan, Agata Siniarska; dramaturgia: Mila Pavićević, Siegmar Zacharias; dźwięk, wideo, grafika: Diego Agulló; produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk; koprodukcja: Konfrontacje Teatralne (Lublin), Fabrik Potsdam, Alfred ve Dvoře (Praga).

--

DOoKOŁA

spektakl dla dzieci w wieku 1,5-3 lat wraz z opiekunami

Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska (PL)

20.06, 14.00, 17.00 (45') / Studio Słodownia +3

wstęp 15 PLN

w ramach GENERATOR MALTA

Spektakl-instalacja został zaprojektowany jako interaktywne i wielozmysłowe doświadczenie dla najmłodszych widzów i ich opiekunów. Przez pracę z obiektem, ruchem, dźwiękiem i ze światłem artystki zachęcają uczestników do wejścia na scenę. Spektakl powstał z wdzięczności wobec dzieci za ich wrodzoną mądrość. To właśnie one swoim spontanicznym działaniem stają się w DOoKOŁA przewodnikami po świecie sztuki. Tym samym instalacja stwarza także dorosłym uczestnikom okazję do rozwijania własnej ekspresji, wyrażania czułości i pogłębiania otwartości na świat i drugiego człowieka.

Pomysł: Hanna Kanecka; choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka; kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Natalia Oniśk; opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander; muzyka: Patryk Lichota; światło: Joanna Leśnierowska, Łukasz Kędzierski; kostiumy: Aneta Chudzicka Szycie na Miarę; produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk; koprodukcja: Malta Festival Poznań.

--

THINK TANK CHOREOGRAFICZNY

20-24.06

Think Tank Choreograficzny to projekt (i portal WWW) dramaturga i kuratora Mateusza Szymanówki poświęcony praktykom, strategiom i narzędziom rozwijanym w tańcu współczesnym. Na pięciodniową festiwalową odsłonę projektu złożą się polskie edycje dwóch międzynarodowych formatów umożliwiających dzielenie się wiedzą przez choreografię i taniec: Nobody's Business Doing Nobody's Dance i polska premiera serii wykładów performatywnych walk+talk. Wydarzeniom będą towarzyszyć sesje robocze z udziałem przedstawicieli polskiej sceny tańca współczesnego - Think Tank Choreograficzny myśli kolektywnie.

Program jest rozwinięciem działań zainicjowanych w ramach stypendium badawczego Grażyny Kulczyk w dziedzinie współczesnej choreografii, które Mateusz Szymanówka otrzymał w 2016 r.

--

"Nobody's Business Doing Nobody's Dance"

21-23.06, 10.00-15.00 / Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki

"Nobody's Business..." to inicjatywa poświęcona lokalnej i międzynarodowej wymianie praktyk, narzędzi i metod wykorzystywanych w sztukach performatywnych. Jej celem jest umożliwienie inkluzywnego i kolektywnego wytwarzania wiedzy i jej dystrybucji. W czterodniowym spotkaniu "Nobody's Business Doing Nobody's Dance", które odbędzie się w galerii Art Stations, udział wezmą choreografowie i tancerze zarówno z Polski, jak i Bałkanów i USA.

Codzienne sesje są w całości otwarte dla obserwatorów z zewnątrz.

--

"walk+talk Poznań"

23-24.06, 19.00 (90') / Studio Słodownia +3

z udziałem Alice Chauchat (FR/Berlin), Frédérica Giesa (FR/Sztokholm), Anny Nowickiej (PL/Berlin), Marii Stokłosy (PL/Warszawa), coaching: Philipp Gehmacher (AT)

spektakl w języku angielskim

wstęp wolny, premiera

"Walk+talk" to seria wykładów performatywnych zainicjowana w 2008 r. przez austriackiego choreografa i tancerza Philippa Gehmachera. W ramach walk+talków choreografowie są zaproszeni do stworzenia prac solowych, w których mówią i ruszają się jednocześnie. Artyści dzielą się swoim indywidualnym rozumieniem ruchu i historią własnej praktyki. W trakcie poznańskiej edycji projektu zostaną zaprezentowane solowe prace Marii Stokłosy i Frédérica Giesa (23.06) oraz Alice Chauchat i Anny Nowickiej (24.06).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji