Artykuły

Łódź. Warszawskie teatry wystawią sztuki na scenie Monopolis

Dwa warszawskie teatry wystawią sztuki w parku Źródliska. Letnia Scena Monopolis to początek współpracy z Virako, które ma zaowocować stałymi spektaklami w dawnym Polmosie.

Virako odpowiadać będzie za realizację Monopolis, czyli wielkiego projektu przebudowy dawnych zakładów wódczanych przy skrzyżowaniu marszałków. Krzysztof Witkowski, właściciel firmy, mocno stawia na kulturę i otwarcie przestrzeni dla mieszkańców. Przykładem tego były dotychczasowe wydarzenia organizowane na terenach Polmosu, jak koncerty Gaby Kulki, Moniki Brodki i Krzysztofa Zalewskiego, liczne wystawy czy plenerowe pokazy filmowe.

Kolejnym etapem kulturalnego rozwoju Monopolis będzie współpraca z warszawskimi Teatrem Polskim i Teatrem Kamienica. Oba wystawią podczas tegorocznej Letniej Sceny Monopolis po dwa spektakle. O współpracy opowiedziano podczas specjalnej konferencji zorganizowanej na terenie dawnego Polmosu.

Jedna sztuka w miesiącu

Przedstawienia zostały zaplanowane raz w miesiącu (od czerwca do września). - Ze względu na rozpoczynające się w Monopolis roboty budowlane, tego lata zapraszamy do parku Źródliska. Podczas każdego przedstawienia na widowni zasiąść będzie mogło nawet 500 osób - zapowiada Krzysztof Witkowski.

Letnią Scenę Monopolis otworzy 22 czerwca (godz. 21) "Szkoła Żon" [na zdjęciu] Jacques'a Lassalle'a, w której zagra m.in. dyrektor naczelny Teatru Polskiego - Andrzej Seweryn, znany m.in. z roli w kultowej "Ziemi Obiecanej" Andrzeja Wajdy. - Plenerowa scena w parkowym otoczeniu to interesujący pomysł. Wybór parku Źródliska jest dla mnie dodatkowo ciekawy z uwagi na fakt, że przecież tuż obok, w pałacu i fabrykach Scheiblera, kręciliśmy sceny "Ziemi Obiecanej" - opowiada Seweryn. W spektaklu inaugurującym cykl zobaczymy również m.in. Olgierda Łukaszewicza i Annę Cieślak.

- Teatr Polski otworzy Letnią Scenę Monopolis, a my ją zamkniemy - dodaje Emilian Kamiński, założyciel Teatru Kamienica. - Na finał przygotujemy spektakl w mojej reżyserii. Mogę zdradzić, że będzie to przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych.

Początek dłuższej współpracy

Kulturalne życie Monopolis mocno się rozrośnie, gdy zostaną odnowione zabytkowe budynki, co ma nastąpić za około półtora roku. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć wydaje się być przerobienie dawnego magazynu spirytusu na teatr. Przy okazji wtorkowego spotkania zorganizowanego właśnie w tym miejscu podpisano list intencyjny, w którym Seweryn, Kamiński i Witkowski deklarują chęć dalszej współpracy w przyszłości. - Dzisiaj mamy pewnego rodzaju próbę tego, co będzie mogło się dziać w tym miejscu za rok, półtora - podsumował Witkowski.

Zanim teatr w dawnym magazynie spirytusu zagości na stałe, łodzianie będą mogli korzystać z Letniej Sceny Monopolis. Bezpłatne zaproszenia na premierową sztukę można odbierać od środy w recepcji biurowca Forum 76 przy skrzyżowaniu Marszałków (w godz. 10-18).

O Monopoils

Dawne zakłady Polmosu, trzeci największy pofabryczny kompleks w Łodzi, zostaną przerobione w istne miasto w mieście. Inwestor zaplanował trzy budynki biurowe, w której prace będzie mogło znaleźć nawet 2,5 tys. osób. Pierwszy budynek już stoi - to główna fabryka od strony ul. Kopcińskiego. Dwa pozostałe zostaną zbudowane po północnej i południowej stronie obiektu. Z dołu budynki kolorystycznie nawiążą do cegły, górne kondygnacje będą miały zaś bardziej nowoczesny design. Projektantowi zależało, by wielkość budynków nie przytłaczała korzystających z kompleksu osób, dlatego nowe, najwyższe budynki znajdą się z tyłu.

Oprócz biur w kompleksie znajdzie się mnóstwo przestrzeni miastotwórczych. Szkieletem Monopolis ma być pasaż ciągnący się wzdłuż ul. Kopcińskiego. Na znajdujących się wokół parterach znajdą się restauracja, kawiarnie czy winiarnie. Łącznie obiekty pomieszczą blisko 29 tys. m2 powierzchni biurowej i usługowej.

W pierwszej kolejności odnawiane będą zabytkowe budynki. Całość projektu ma być zakończona w 2020 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji