Artykuły

Katowice. Pożegnano poetę, dziennikarza i społecznika Tadeusza Kijonkę

We wtorek w Katowicach odbył się pogrzeb śląskiego poety, publicysty i działacza społecznego Tadeusza Kijonki, który zmarł w piątek w wieku 80 lat. Obok rodziny i przyjaciół w pożegnaniu wzięli udział m.in. liczni przedstawiciele środowiska kulturalnego.

Tadeusza Kijonkę wspominali i żegnali m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, prezydent Katowic Marcin Krupa, poeta i literaturoznawca prof. Marian Kisiel, p.o. dyrektora Opery Śląskiej Łukasz Goik oraz byli współpracownicy Kijonki m.in. choreograf Henryk Konwiński z Opery Śląskiej.

Podczas mszy św. kilka osób odczytało fragmenty wierszy zmarłego poety. - Tadeusz był mistrzem słowa. Jego wiersze są świadectwem umiłowania słowa, znakomitym przykładem miłości do tradycji śląskiej, ale także polskiej - mówił o Kijonce prof. Kisiel.

Z kolei Łukasz Goik podkreślał zasługi Kijonki dla Opery Śląskiej i jego zaangażowanie w rozwój bytomskiej sceny. Kijonka przez lata był tam kierownikiem literackim, a w ostatnim czasie nadal współpracował z tą instytucją. "Zawsze, w każdej sprawie było powiedzenie: 'A co powie Kijonka?' " - mówił szef Opery Śląskiej.

Pogrzebowym uroczystościom w katowickiej archikatedrze przewodniczył abp senior Damian Zimoń. Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik, który mówił, że często w rozmowach z Kijonką zasłuchiwał się w jego słowa, w których odnajdywał zgodę na przyjęcie życia takim, jakim ono było.

Tadeusz Kijonka urodził się 10 listopada 1936 r. w Radlinie nieopodal Rybnika. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę zawodową rozpoczął w rozgłośni katowickiej Polskiego Radia. Był m.in. członkiem Związku Literatów Polskich i współpracownikiem Telewizji Polskiej w Katowicach.

W 1995 r. powołał Miesięcznik Społeczno-Kulturalny "Śląsk", którym kierował od początku do końca 2012 r. W latach 1985-1989 oraz 1989-1991 był również posłem na Sejm.

Tadeusz Kijonka był również kierownikiem literackim Opery Śląskiej w Bytomiu od lat 60. XX wieku do 2013 r., a później dalej współpracował z tą instytucją.

Był też poetą. Debiutował w 1955 r. tryptykiem "Konstantynopol Mickiewicza", za który otrzymał pierwszą nagrodę w studenckim konkursie poetyckim z okazji Roku Mickiewicza.

Kijonka wielokrotnie podkreślał swe przywiązanie do Śląska, które wyrażało się w jego pracy i zaangażowaniu w działania na rzecz rozwoju tego regionu. Za swe zasługi dla Śląska był wielokrotnie nagradzany m.in. jesienią ub. r. otrzymał tytuł Honorowego Ślązaka Roku. W krótkim przemówieniu laureat zaapelował wówczas, by nieustannie dbać o śląską kulturę i dziedzictwo.

Tadeusz Kijonka został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji