Artykuły

Płock. Zwiedzanie teatru i muzeum z PLOT

Kolejny wakacyjny spacer zaprowadzi uczestników do teatru. Sztuki żadnej nie zobaczycie. W końcu aktorzy mają wakacje... Ale i tak warto tu zajrzeć, by poznać zakulisowe tajemnice. Zdradzą je w najbliższą sobotę przewodnicy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

To tylko jedna z weekendowych propozycji akcji "Odkryj z nami Płock". Do wyboru jest jeszcze niedzielny spacer do Muzeum Żydów Mazowieckich.

19 sierpnia (sobota) - Teatr Dramatyczny [na zdjęciu]

Zbiórka o godz. 12.00 przed głównym wejściem do teatru.

Niegdyś teatr w Płocku stał na Wzgórzu Tumskim. Był to rok 1812. Dzięki staraniom ówczesnego prefekta departamentu płockiego - Rajmunda Rembielińskiego, adaptowano na teatr zrujnowany kościół św. Trójcy. Od tej pory Płock, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, posiadał swój własny, murowany teatr. Gościł w nim m.in. Wojciech Bogusławski z Teatrem Narodowym, grali tacy aktorzy, jak: Ludwik Solski, Wincenty Rapacki, Mira Zimińska i Gabriela Zapolska. W 1940 r. zamknięty został ważny rozdział teatralnego życia Płocka lat 1812-1939. Niemieckie władze okupacyjne rozebrały budynek Teatru. W nowym gmachu - tym na Nowym Rynku - rozpoczął swoją działalność dopiero 12 stycznia 1975 roku premierą "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Jana Skotnickiego. Rodzicami chrzestnymi zostali Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki. W 1980 roku, z okazji pięciolecia istnienia, płocki Teatr otrzymał imię Jerzego Szaniawskiego. W 2008 roku, po gruntownym remoncie i modernizacji ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, płocki Teatr stał się jednym z nowocześniejszych obiektów kulturalnych w Polsce. I tu mała niespodzianka. Jeśli uczestniczycie w wakacyjnych spacerach PLOT i jesteście posiadaczami towarzyszącego akcji "Paszportu" możecie zakupić 2 bilety ulgowe na spektakle.

--

20 sierpnia (niedziela) - Muzeum Żydów Mazowieckich i dzielnica żydowska

Zbiórka o godz. 12.00 Stary Rynek

Siedziba Muzeum Żydów Mazowieckich znajduje się w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, w zabytkowej XIX-wiecznej bożnicy przy ul. Kwiatka 7. O obecności Żydów w Płocku w odległej przeszłości świadczy dokument lokacyjny wydany w 1237 r. przez biskupa płockiego Piotra I Półkozica. W czasie minionych ośmiu wieków, Żydzi płoccy zamieszkiwali w mieście na obszarze między ulicami: Szeroką, Jerozolimską, Synagogalną, Tylną i Niecałą. Barwnie opowiada o tym okresie multimedialna muzealna ekspozycja. Dodajmy, że Muzeum Żydów Mazowieckich to jedno z niewielu miejsc poświęconych polskim Żydom, które opowiada dzieje społeczności przez pryzmat sztuki, historii i obyczajowości, a nie koncentruje się na martyrologii i Holokauście. Przypomina o życiu zwykłych ludzi - kupców, urzędników, rzemieślników, robotników, chłopów, naukowców i artystów. To oni w przededniu II Wojny Światowej zasiedlali szeregi dziewięciotysięcznej płockiej diaspory i stanowili znaczną część polskiego społeczeństwa. Po zwiedzaniu muzeum przewidziany jest też spacer dawną dzielnicą żydowską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji