Artykuły

Kraków. Siedem premier w Ludowym

Piosenki Zygmunta Koniecznego i "Sędziowie" Wyspiańskiego, Ota Pavel obok Augusta Strindberga, spektakl o mieszkańcach Nowej Huty, a także działania edukacyjne.

"Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego", "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego - oba spektakle w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, dyrektor Teatru Ludowego, oraz spektakl pod roboczym tytułem "Życiorysy Nowej Huty" - oto niektóre premiery tej sceny w obecnym sezonie teatralnym.

A rozpocznie go "Trik Patryka" [nazdjęciu] Kristo Šagora, niemieckiego dramaturga chorwackiego pochodzenia, w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Spektakl po raz pierwszy zostanie wystawiony dziś w Zespole Szkół Społecznych nr 7 STO im. ks. prof. Józefa Tischnera, bo też jest to opowieść adresowana właśnie do młodych.

Pragnący mieć brata 11-latek słyszy rozmowę rodziców o tym, że spodziewają się potomka, który będzie dzieckiem niepełnosprawnym. I postanawia przygotować się do roli starszego brata. Grają Piotr Franasowicz i Ryszard Starosta. Spektaklowi pokazywanemu w szkołach podstawowych będą towarzyszyć działania edukacyjne z udziałem nauczycieli i uczniów. "Trik Patryka" powstał w wyniku udziału Teatru Ludowego w Krakowie w konkursie im. Jana Dormana, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

"Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego" - spektakl, którego kierownictwo muzyczne sprawuje Konrad Mastyło, pianista przez 20 lat związany z Piwnicą Pod Baranami, jak i współpracujący z tym obchodzącym okrągłe urodziny kompozytorem - przyniesie takie piosenki, jak: "Groszki i róże", "Ta nasza młodość", "Grajmy panu", "Karuzela z madonnami", "Jaki śmieszny jesteś za oknem", "Tomaszów". Śpiewać je będą m.in.: Marta Bizoń, Małgorzata Krzysica, Barbara Szałapak, Jan Nosal i Jacek Wojciechowski.

- Powstaje muzyczno-plastyczny spektakl, w którym piosenki w nowych interpretacjach wspaniale śpiewających aktorów będą spajać arcydzieła światowego malarstwa: Vermeera, Caravaggia, Opałki - zapowiada Małgorzata Bogajewska. Premiera 7 października na Dużej Scenie "Ludowego".

25 listopada na Scenie Stolarnia zostaną pokazane życiorysy mieszkańców Nowej Huty - spektakl realizowany przez Monikę Muskałę i Gabrielę Muskałę, przy wsparciu studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowa UJ. W obsadzie: Małgorzata Kochan, Katarzyna Tlałka, Beata Schimscheiner, Iwona Sitkowska, Andrzej Franczyk, Tadeusz Łomnicki.

W styczniu na Dużej Scenie "Sędziowie", który to dramat Małgorzata Bogajewska zamierza zderzyć z wątkami z "Wesela''.

Kolejne premiery - już po nowym roku. To "Bajka o Raszce i inne reportaże sportowe" (tytuł roboczy) Oty Pavla - reżyseria Maćko Prusak, adresowane do dorosłych "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" - reżyseria Marcin Wierzchowski oraz "Panna Julia" Augusta Strindberga w reżyserii Radka Stępnia.

W tym sezonie teatr zacznie też prace na premierami "Iwony, księżniczki Burgunda" oraz "Mistrza i Małgorzaty".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji