Artykuły

Poznań. Polski Teatr Tańca przeprowadzi się na Taczaka

Nie ma już żadnych przeszkód, by Polski Teatr Tańca rozpoczął remont w kamienicy przy ul. Taczaka 8, gdzie będzie mieścić się jego nowa siedziba. Umowa na unijne dofinansowanie inwestycji została właśnie podpisana. Dzięki Brukseli skorzysta także Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

O siedzibie dla Polskiego Teatru Tańca radni sejmiku dyskutowali co najmniej od 15 lat. Dziś sytuacja jest bowiem taka, że placówka wynajmuje pomieszczenia od szkoły baletowej przy ul. Koziej. W efekcie np. terminy prób są uzależnione od zajęć szkolnych. O siedzibę z prawdziwego zdarzenia przez lata zabiegała m.in. ówczesna dyrektorka, Ewa Wycichowska. Wskazywano różne lokalizacje, jak np. Stara Rzeźnia na Garbarach czy Stara Gazownia. Niestety, żadnych konkretnych decyzji nie podejmowano.

Studio i sala dla teatru

Ale teraz dla tej zasłużonej dla Poznania i Wielkopolski instytucji zapaliło się zielone światło. Polski Teatr Tańca podpisał właśnie umowę z zarządem woj. wielkopolskiego na remont budynku, przy ul. Taczaka. Z unijnego programu WRPO 2014+ otrzyma 8 mln zł, kolejne 3,5 mln zł wkładu własnego przeznaczył sejmik wojewódzki. Siedziba teatru znajdzie się tam, gdzie kiedyś mieściła się przychodnia kolejowa i mieszkania. - Dla nas to wielka chwila, bo będziemy mieć swój dom - cieszy się Iwona Pasińska [na zdjęciu], dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Jej słowa nie dziwią, bo od 20 lat mówiono o nim, że jest "bezdomny".

W kamienicy przy Taczaka powstanie studio dostosowane do grania regularnych spektakli. Znajdzie się też mała sala na spotkania i wernisaże, a także garderoby i zaplecze dla tancerzy oraz pomieszczenia administracyjne i magazynowe. Plany zakładają m.in. studyjną salę prób "wiszącą" nad podwórzem. - To projekt bardzo obiecujący i interesujący, jeśli chodzi o realizację i lokalizację - zwraca uwagę Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego.

Pieniądze dla biblioteki

Oprócz Polskiego Teatru Tańca unijne dofinansowanie otrzymała także Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, która wyremontuje budynek przy ul. Prusa, z którego wyprowadzi się niedługo Miejska Pracownia Urbanistyczna. To efekt porozumienia między miastem Poznań a samorządem wojewódzkim. Budynek w całości jest własnością urzędu marszałkowskiego. Na miejscu znajdzie się komfortowa czytelnia, sala wystaw, magazyny na książki oraz sale spotkań z twórcami. Powstanie także pracownia digitalizacji. Dzięki unijnej dotacji przeprowadzona będzie też termomodernizacja budynku, dzięki czemu na estetyce zyska jego elewacja. - To będzie najlepszy prezent na nasze przyszłoroczne 70-lecie - podkreśla Iwona Smarsz, zastępca dyrektora placówki,

Unijne wsparcie na remont swojej siedziby dostało również Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W tym przypadku nowe oblicze zyska Dom Kultury Oskard, który nie tylko przejdzie remont, ale zostanie również wyposażony w nowoczesne urządzenia oraz zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji