Artykuły

Zakopane. Pokaz Filmów o Sztuce od czwartku

Z twórczością fabularną i mniej znanymi filmami dokumentalnymi Andrzeja Wajdy będzie można zapoznać się podczas Pokazów Filmów o Sztuce, które rozpoczynają się w czwartek w Zakopanem. Drugim obszernym blokiem tematycznym, będzie animacja polska.

- To właśnie kino animowane było przez dekady jedną z wizytówek polskiej kultury za granicą. Przeprowadzimy widzów przez historię rodzimego kina animowanego, pełną małych i wielkich arcydzieł - powiedziała PAP dyrektorka Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher i dodała: - Chcemy upowszechniać sztukę filmową zwłaszcza wśród młodego pokolenia, które w dzisiejszych czasach skazane jest w dużej mierze na jej wersję komercyjną.

Pokaz zainauguruje ostatni film zmarłego w 2016 r. Andrzeja Wajdy - "Powidoki". W kolejnych dniach miłośnicy kina będą mogli zapoznać się z filmami m.in. Piotra Dumały, Witolda Giersza, Jerzego Kuci, Jana Lenicy, Zbigniewa Rybczyńskiego i Daniela Szczechury. Na piątek zaplanowano pokaz specjalny z okazji 70-lecia Animacji Polskiej - "TOP 10 według Jerzego Armaty".

W sobotę na zakończenie wydarzenia zaplanowano spotkanie z twórczością Andrzeja Wajdy, zatytułowane "Wajda mniej znany", podczas którego zostaną zaprezentowane mało znane filmy o sztuce tego reżysera.

Wszystkie prezentacje filmowe poprzedzą komentarze krytyka filmowego Jerzego Armaty. Prezentacje będą się odbywać w kinie studyjnym "Kino Miejsce" przy ul. Orkana.

Zakopiański Pokaz Filmów o Sztuce reaktywowano w ubiegłym roku po niemal 30-tu latach przerwy. Organizatorzy wydarzenia powrócili do idei, która zrodziła się pod koniec lat 60-tych ub. wieku, aby pod Giewontem spotykali się ludzie, którym bliska jest sztuka filmowa.

Historia Zakopiański Przeglądu Filmów o Sztuce sięga 1968 r. Inicjatorami Przeglądu byli wtedy reżyser, scenarzysta i dziennikarz Grzegorz Dubowski oraz artysta Władysław Hasior. Początkowo Przeglądy odbywały się co roku, a od 1976 roku - co dwa lata aż do 1988 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji