Artykuły

Katowice. Opowieść o dziecięcych tęsknotach w Ateneum

Prapremiera "Babci na jabłoni" Miry Lobe w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Klucznika odbędzie się w sobotę w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

Powieść Miry Lobe została wydana została w 1965 roku, polski przekład autorstwa Marii Kureckiej ukazał się w trzy lata później. Jak przypomniała kierowniczka literacka teatru Renata Chudecka, książkę austriackiej pisarki pokochało kilka pokoleń czytelników.

- To ciepła, pogodna, pełna fantastycznych przygód opowieść o dziecięcych pragnieniach i tęsknotach, o potrzebie bliskości i sile wyobraźni, która sprawia, że marzenia spełniają się w magiczny sposób, nawet jeśli w realnym świecie jest to zupełnie nieosiągalne - powiedziała Renata Chudecka.

Bohater sztuki - Jędrek - ma troskliwych rodziców i rodzeństwo, ma również kolegów. Koledzy mają babcie, czasem nawet dwie, a Jędrek ani jednej. Też chciałby pójść z nią do wesołego miasteczka, bo z mamą i tatą to przecież nie to samo. Chłopiec wymyśla sobie babcię na własny użytek i przesiadując na jabłoni puszcza wodze fantazji; płynie statkiem, jeździ na karuzeli, łapie na lasso dzikie konie, oczywiście razem z pełną szalonych pomysłów i nieco zwariowaną babcią, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Przedstawienie rozgrywa się w trzech planach, aktorski i lalkowy wzbogacono bowiem efektownymi, dynamicznymi projekcjami multimedialnymi Sebastiana Łukaszuka.

Tytułową postać zagra Ewa Reymann, Jędrka - Dawid Kobiela, a w pozostałych rolach towarzyszyć im będą Krystyna Nowińska, Marta Popławska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert i Mirosław Kotowicz. Autorem scenografii jest Dariusz Panas (na zdjęciu jeden z jego projektów), a muzyki - Rafał Rozmus.

Sobotnia prapremiera jest pierwszą w katowickim teatrze pod nowym kierownictwem. 1 września stanowisko dyrektora Teatru Ateneum objęła Małgorzata Langier.

Działający od 1945 r. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach jest jednym z najstarszych teatrów lalkarskich w Polsce. Jednym z jego kierowników literackich był Gustaw Morcinek, śląski pisarz, działacz i polityk. Zespół występował w całej Polsce i za granicą m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji