Artykuły

Wspieram Dialog, nie zgadzam się na cenzurę

Instytut Goethego przekazał festiwalowi Dialog-Wrocław 10 tys. euro, Agnieszka Holland - 10 tys. zł z nagrody, którą otrzymała w Gdyni. W zbiórce wzięło już udział ponad 369 osób. Warto do nich dołączyć, wspierając inicjatywę choćby drobną kwotą - komentarz Magdy Piekarskiej ws. zbiórki funduszy na program polski Festiwalu Dialog-Wrocław.

Zgadzam się, że tak nie powinno być. Przecież część moich podatków trafia do budżetu Ministerstwa Kultury. Dlaczego więc jedynym słusznym kierunkiem, w którym popłyną dalej, mają być filmy o wyklętych, teatr Morawskiego i benefisy Pietrzaka? Nie czuję się najlepiej z tym, że jedyny skuteczny gest, na jaki mogę sobie w tej sytuacji pozwolić, to wpłata w portalu wspieramkulture.pl. Ale ponieważ nie mogę zrobić nic więcej, płacę za kulturę z własnej kieszeni. Czuję, że jest to bolesne dla mojego portfela. I liczę się z tym, że będę musiała takie przelewy robić częściej. Tak jak każdy, kto chce, żeby kultura pozostała naprawdę niepodległa.

Pomysł publicznej zbiórki na festiwal Dialog pojawił się, kiedy polski program tegorocznej edycji imprezy stanął pod znakiem zapytania po cenzorskiej decyzji ministra kultury. Nie spodobał mu się pomysł wystawienia "Klątwy" w reżyserii Olivera Frljicia, mimo że pokaz był finansowany wyłącznie z wpływów ze sprzedaży biletów.

Biorąc udział w zbiórce, pokazujemy władzy, że nie poddamy się tak łatwo. Nie pozwolimy sobie odebrać wolności, bez której nie może istnieć ani sztuka, ani prawdziwe porozumienie między artystami a publicznością. Nie damy się cenzurze. Pomożemy sztuce przetrwać w tych trudnych czasach, bo jesteśmy świadomymi obywatelami i zdajemy sobie sprawę, że grzech zaniechania przyniesie tu niepowetowane straty.

Wpłacając na wspieramkulture.pl choćby drobną kwotę, mówimy: kultura jest ważna. Zbyt ważna, żeby ją odpuścić w ogniu walki, która ogarnia inne dziedziny życia. Dobry spektakl, film, książka, płyta, koncert - to wszystko wpuszcza w codzienny pęd, w trakcie którego zbyt często ślizgamy się po powierzchni, odrobinę głębi, zmienia nam perspektywę, sprawia, że - zmuszeni do zatrzymania się na moment - stajemy się odrobinę lepsi i ciut mądrzejsi.

Jestem przekonana, że zbiórka zakończy się sukcesem. Nie może być inaczej zwłaszcza tu, we Wrocławiu, który dostał - i wciąż dostaje - bolesną nauczkę po tym, jak jedną pochopną urzędniczą decyzją zrujnowano najważniejszy teatr w regionie i jeden z najważniejszych w Polsce - Teatr Polski we Wrocławiu. Widać tu jak na dłoni, że walec złej władzy w sekundę może zrównać wszystko z ziemią, a na odbudowę trzeba będzie poświęcić dekady. Nie możemy dopuścić, żeby ów grzech zaniechania dotknął innych instytucji i inicjatyw - dlatego Dialog jest tak ważny.

Nie można zapominać, że poza osobami biorącymi udział w zbiórce są też artyści, którzy wspierają festiwal, godząc się na niższe honoraria za udział w imprezie. Są instytucje, które proponują organizatorowi nowe, lepsze warunki współpracy. I ofiarodawcy, którzy podarowali prezenty dla uczestników zbiórki.

Pomóżcie, a będzie wam dane

Zbiórka trwa do 17 października. Żeby była skuteczna, trzeba zgromadzić 200 600 zł.

Zachętą do wpłaty są prezenty przekazane przez artystów, teatry, kina i wydawców z całej Polski. Można dostać na przykład: ** płynące prosto z serca podziękowania w formie GIF od Tomasza Kireńczuka, dyrektora programowego Dialogu (przy wpłacie 5 zł); ** książki od WRO Art Center, m.in. "Ukryta dekada", "Sztuka wideo w Polsce 1985-1995" (50 zł); ** torbę lub koszulkę z hasłem "Generalnie dramat!" od Instytutu Teatralnego (75 zł); ** torbę festiwalu Dialog z hasłem tegorocznej edycji "Naprzód! Ale dokąd?" (75 zł); ** zestaw gadżetów - plakat, koszulka, przypinka i pocztówka - od Teraz Poliż (100 zł); ** zaproszenie na spektakl "Mistrz i Małgorzata" do teatru Capitol (150 zł); ** płyty od Pożaru w Burdelu "Herosi transformacji i miecz Chrobrego" oraz "Dziewczyny z Marszu Niepodległości" (150 zł); ** degustacja win z Robertem Makłowiczem i Tomaszem Schimscheinerem (200 zł); ** karnet na Malta Festiwal '18 (400 zł); ** czterodniowy karnet na Open'er Festival 2018 od Alter Art (500 zł); ** karnet na 15 spektakli Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" (1,5 tys. zł); ** dzień na planie pierwszego polskiego serialu produkcji Netflix od Agnieszki Holland i Kasi Adamik (2 tys. zł); ** tomik Wisławy Szymborskiej "Chwila" z autografem autorki od Michała Rusinka (10 tys. zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji